Top Local Places

Manastir Krupa

Krupa 1, Obrovac, Croatia
Religious Center

Description

ad

Manastir Krupa je osnovan 1317 g. Osnovali su ga monasi iz istoimenog manastira na Vrbasu u blizini današnje Banjaluke.Izgradnju je pomogao kralj Milutin. Манастир Крупа налази се у подножју планине Велебит, на граници Лике и Далмације, на ријечици Крупи, притоци Зрмање. Манастирска црква посвећена је Успењу Богородице.
Најстарија историја некада славног манастира Крупе недовољно је позната и испреплетана легендама, из којих је тешко разлучити поуздане и провјерљиве чињенице. Њега су, како се наводи у записима насталим у неколико прошлих вијекова, основали 1317. године уз помоћ краља Милутина, монаси из Босанске Крупе, чији се манастир налазио близу ушћа ријеке Крупе у Врбас, а који су се доселили овдје. Да ово највјероватније није само легенда говоре нам историјске и политичке прилике на овом подручју. Пажњу и материјалну помоћ манастиру Крупи указују и српски владари Стефан Дечански и Душан у вријеме чије владавине је манастир обновљен, а свој допринос његовој обнови дали су и српски деспоти Бранковићи из Срема, Ђорђе и Јован са мајком Ангелином.
Година 1502. биће почетак вишевјековног страдања и обнављања манастира и православног народа око њега, а ово је уједно и први сигуран податак који нам говори да је манастир морао постојати бар крајем 15. вијека.
О манастиру Крупи у периоду под турском влашћу, зна се јако мало. Познато је само то да су били чести турски напади и зулуми, проузроковани највише тим што су наши монаси имали учешћа у бунама и организованом отпору народа против Турака, нарочито у периоду под управом пећког патријарха Јована (1592-1614).

Када је дошло до обнове Пећке патријаршије, она је успјела да под своје окриље окупи све Србе. Бригу о цркви у копненом дијелу Далмације у патријархово име водили су дабробосански митрополити, који су својој титули додавали још „клишки и лички“, а нарочито су истицали титулу „егзарха цијеле Далмације“. Њихово средиште било је у манастиру Рмањ у западној Босни. Тада долази до процвата умјетничке активности, подижу се и обнављају цркве, насељавају напуштени манастири, набављају се нова умјетничка дјела, богослужбене сасуди и књиге, а 1615. године митрополит дабробосански Теодор основао је у манастиру Крки богословију. То је прва организована школа у Српској цркви.
Крајем 16. или прелазних година из 16. у 17. вијек и манастир Крупа је био у повољнијим условима, кад је себи могао приуштити скупе иконе, сликане руком јереја Јована Апаке, у то вријеме једног од најбољих венецијанских сликара критског поријекла. На њима су приказани Свети арханђел Михаило, Богородица Одигитрија, Христос Цар царева и Велики архијереј и Свети Јован Претеча, али данас ове иконе припадају манастирској ризници, а на иконостас су постављене њихове копије.
Почетком XVII вијека, црква манастира Крупе је и живописана, али убрзо послије страдања манастира 1620. године, ове фреске су прекречене. Испод дебљег слоја креча, пронађене су 1966. године, само на зидовима старе првобитне грађевине, а то је данашњи наос. Одмах по откривању, фреске су приписане Георгију Митрофановићу, несумњиво најизразитијем представнику српског сликарства, у вријеме под турском влашћу, чијом појавом почиње посљедња велика епоха поствизантијске умјетности на нашем простору. Митрофановић је био велики стваралац свестране и изузетне обдарености, образованости и продуктивности, који је својим препознатљивим сликарским рукописом надградио темељ средњовјековног српског сликарства и обогатио српску баштину. Он је у Крупу дошао као већ формиран сликар, остваривши претходно више развијених фреско цјелина и икона у црквама и манастирима обновљене Пећке патријаршије. Иако слабо очуване, Митрофановићеве фреске, које су највјероватније настале под покровитељством патријарха Пајсија, представљају изузетну вриједност и говоре о значају који је тај манастир имао током прошлих вијекова.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

facebook.com

2017 септембар 20. Поглед из правца Жегара према Задру.

facebook.com

facebook.com

facebook.com

facebook.com

facebook.com

facebook.com

Празник Успења Пресвете Богородице. Програм је сљедећи. Увече уочи Празника свечано вечерње у 18:00 часова На сам Празник 09:00 Св. Архијерејска Литургија Послије у наставку слиједи културноумјетнички програм Након свега уобичајено народно весеље до касних вечерњих сати . Добро дошли људи добре воље са Божијим благословом.

facebook.com

2017 августа 07.

facebook.com

2017 августа 4. На манастирском прозору oko 17:45 часова.

facebook.com

2017 јула 29. Температура на манастирском прозору у 17:00

facebook.com

2017 јули 29. Два стуба. Два Света краља. Св. Краљ Милутин и Св Стефан дечански.

facebook.com

Quiz

U OKOLINI Manastir Krupa