Top Local Places

Prirodoslovni muzej Metković

Kralja Zvonimira 4, Metkovic, Croatia
Organization

Description

ad

Izvan radnoga vremena prema najavi za grupe veće od 10 posjetitelja

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

Subota u Prirodoslovnome muzeju, 4. veljače 2017. od 10 do 12 sati Voda koja prođe kroz tlo obraslo biljnim pokrovom pročisti se i postaje pitkom. Izvorišta vode koja se opskrbljuju iz pošumljenih područja nikada ne presušuju i odlikuju se zdravom i pitkom vodom. Naučimo kao čuvati našu plavu i zelenu dolinu!

Timeline Photos
facebook.com

www.dzzp.hr

Svjetski dan vlažnih staništa 2. veljače 2017. Slogan ovogodišnjeg dana je „Šume za vode i močvare" 2. veljače je Svjetski dan vlažnih staništa. Na taj dan točno prije 40 godina, 1971. godine potpisana je u iranskom gradu Ramsaru, Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica. Područja s popisa u Hrvatskoj su Crna mlaka, ušće Neretve, Kopački rit te Lonjsko polje , Mokro polje i Vransko jezero. Konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom iskorištavanju močvarnih staništa. Do sada joj je pristupilo 160 država. Šume su – najbolji i najjeftiniji filtar za dobivanje pitke vode, isto tako su vrlo važan regulator klime i prvenstveno nenadoknadiv regulator režima voda. Šumski pokrov upija oborinske vode koje se kasnije javljaju kao izvor pitke – filtrirane vode. Šume posjeduju tu osobinu da, propuštajući oborine kroz zemljišne slojeve, pročišćavaju vodu. U kojoj mjeri šuma može utjecati na čistoću vode, najbolji je primjer grada Frankfurta na Majni u Njemačkoj i Bazela u Švicarskoj. Vodu iz rijeke ili industrijsku vodu prethodno steriliziraju i sistemom cijevi i pumpnih uređaja odvode u šumu. Tu voda ponire u tlo i miješa se sa podzemnom vodom. Ponirući kroz šumsko tlo, voda se filtrira, pročišćava i kada dođe u kontakt sa podzemnom vodom, ima istu temperaturu, ukus i čistoću kao podzemna voda. Prenosimo i zanimljiv članak iz digitalnog arhiva Šumarskog lista. http://www.sumari.hr/sumlist/gootxt.asp?id=197708&s=36&s2=42

facebook.com

Photos from Prirodoslovni muzej Metković's post

Noć muzeja 2017.

Photos from Prirodoslovni muzej Metković's post
facebook.com

Photos from Prirodoslovni muzej Metković's post

Na naše dvije prošle radionice izrađivali smo hranilice za ptice i učili o tome kako je nastao naš planet i život na njemu.

Photos from Prirodoslovni muzej Metković's post
facebook.com

Timeline Photos

Subota u Prirodoslovnome muzeju, 21. siječnja 2017. od 10 do 12 sati Sunce svojom privlačnom silom drži na okupu razna tijela. To su: planeti, njihovi pratioci- sateliti, zatim kometi, planetoidi i meteoroidi. Tijela obilaze oko Sunca u prostoru koji nije sasvim prazan već sadrži veoma rijedak plin i prah - to je međuplanetarno sredstvo. Suncu najbliži planet je Merkur. Na sljedećoj stazi oko Sunca giba se Venera, pa Zemlja…. . • Jeste li znali da u svemiru suze ne teku?! Razlog je nedostatak gravitacije. • Donesite boje, kolaž papir, škarice i ljepilo, pa ćemo raditi makete za vaše sobe.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Subota u Prirodoslovnome muzeju Metković, 12.1.2017. - Najstarija era postanka i oblikovanja Zemljine kore jest arheozoik ili arhaik, kada su nastale stijene i planine, kad se pojavila erozija i taloženje. Bilo je to vjerojatno prije otprilike 3,6 milijardi godina i trajalo je oko 2 milijarde godina. Što je bilo dalje, saznajte na radionici u Prirodoslovnom muzeju Metković u subotu, 14. siječnja od 10 do 12 sati. Ponesite svoje boje i zanimljive figurice životinja koje imate!

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Izradite hranilice za ptice Metković, 5.1.2017. - Prirodoslovni muzej Metković i ovu godinu započinje ugodnim druženjem na radionicama „Subota u muzeju“. Budući je najavljeno veliko zahladnjenje, pobrinimo se za pernate stanovnike našeg grada. Ove subote, 7. siječnja od 10 do 12 sati izrađivat će se hranilice za ptice i naučiti što u njih ide. Donesite male limenke, plastične boce, glinene posude za cvijeće… i sve ono što mislite da može koristiti.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Prirodoslovni muzej u novoj radi od 2. siječnja Metković, 29.12.2016. - Prirodoslovni muzej Metković obavještava građane da će muzej biti zatvoren za posjetitelje od petka, 30. prosinca u 12 sati do ponedjeljka, 2. siječnja u 9 sati.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Vodič kroz stalni postav PMM-a Metković, 19.12.2016. - Prirodoslovni Muzej Metković večeras će u 18 sati predstaviti svoj Vodič kroz stalni postav koji je nedavno izašao iz tiska. Riječ je o brošuri koja na sažet način posjetiteljima daje informacije o postavu i vodi ih kroza nj pričom o prirodoslovnoj baštini delte Neretve. Tijekom predstojećih blagdana Muzej neće biti otvoren 24. prosinca na Badnji dan i 31. prosinca na Staru godinu.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Naučite izrađivati blagdanske ukrase Pozivamo male kreativce na radionicu blagdanskih ukrasa u subotu, 10. prosinca od 10 do 12 sati. Ponesite kutije, ljepilo i boje.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Nova radionica u Prirodoslovnome muzeju Metković, 1.12.2016. - Najstarija era postanka i oblikovanja Zemljine kore jest arheozoik ili arhaik, kada su nastale stijene i planine, kad se pojavila erozija i taloženje. Bilo je to vjerojatno prije otprilike 3,6 milijardi godina, a ta je era trajala oko 2 milijarde godina. Što je bilo dalje, saznajte na radionici u Prirodoslovnom muzeju Metković u subotu, 3. prosinca od 10 do 12 sati. Ponesite svoje boje i zanimljive figurice životinja koje imate!

Timeline Photos
facebook.com

Quiz