Top Local Places

Ginekološka ordinacija Dr. Mahira Jahić

Trg Slobode Barok 03, Tuzla, Bosnia and Herzegovina
Women's Health Clinic

Description

ad

Prof. dr. sci. Mahira (Nurkić) Jahić, specijalista ginekologije i akušerstva Ginekološka ordinacija “Dr. Mahira Jahić” pruža usluge:

1. Kompletan ginekološki i ultrazvučni pregled
2. Prvi ginekološki pregled
3. Kontrolni (ponovni) ginekološki pregled
4. Ginekološki ultrazvučni pregled
5. Trudnička obrada
6. Test na trudnoću
7. Prvi pregled trudnice (pregled, ultrazvučni pregled, knjižica, obrada)
8. Ultrazvučni pregled trudnice od 12 do 14  nedjelje
9. Ultrazvučni pregled trudnice od 18 do 22 nedjelje
10. Kontrolni ultrazvučni pregled trudnice
11. PAPA test
12. Kolposkopski pregled
13. Nalaz vaginalnog sekreta
14. Krioterapija grlića materice
15. Ugradnja spirale (spirala+ugradnja +ultrazvučni pregled)
16. Vađenje spirale (u preporučenom period)
17. Vađenje spirale (4 i više godina nakon stavljanja)
18. Previjanje rana
19. Vađenje konaca
20. Vaginalno liječenje
21. Tretman Albothylom
22. Fototerapija
23. Aplikacija pesara i taoleta vagine
24. Konsultacija (interpretacija nalaza i korigovanje terapije)
25. Skidanje kondiloma
26. Kontrolni pregledi nakon svih intervencija u predviđenom terminu
27. Pregled dojki

Opening Hours

Monday
09:00 - 13:30, 17:00 - 19:00
Tuesday
09:00 - 13:30, 17:00 - 19:00
Wednesday
08:00 - 16:00
Thursday
09:00 - 13:30, 17:00 - 19:00
Friday
08:00 - 16:00
Saturday
09:00 - 12:00

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Papa test, HPV tipizacija i Krioterapija Ukoliko imate problema sa čestim upalama, nalaz Papa testa vam nije dobar, te vam takvi problemi dugo traju javite se u: Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić’’ Tuzla Stupine C2 (pored Hotela Tuzla) ☎️035 258 450

Papa test, HPV tipizacija i Krioterapija
Ukoliko imate problema sa čestim upalama, nalaz Papa testa vam nije dobar, te vam takvi problemi dugo traju javite se u:
Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić’’ 
Tuzla Stupine C2 (pored Hotela Tuzla) 
☎️035 258 450
facebook.com

Povišen krvni pritisak u trudnoći Mjerenje krvnog pritiska je sastavni dio pregleda u trudnoći, a omogućava pravovremeno otkrivanje hipertenzije. Povišen krvni pritisak, ili hipertenzija, stanje je koje može ozbiljno da ugrozi tok trudnoće. Trudnoća kao fiziološko stanje ne utiče na promjenu krvnog pritiska, iako se zapremina cirkulišuće tečnosti povećava. Optimalna vrijednost krvnog pritiska je 120/80 mmHg. Hipertenzija (povišen krvni pritisak) u trudnoći podrazumjeva krvni pritisak iznad 140/90, u tri uzastopna mjerenja u razmaku od šest sati. Povišen krvni pritisak javlja se u različitim razmjerama od blagih do onih koje zahtjevaju intenzivnu kontrolu i nadzor. Uzroci pojave povišenog krvnog pritiska u trudnoći su nekada složeni i neotkriveni. Veću sklonost ka povišenju krvnog pritiska imaju žene sa bolestima krvnih sudova, bubrežnim bolestima, dijabetesom i gojaznošću. Prvi simptomi su glavobolja, pojačano kucanje srca, vrtoglavica, malaksalost, mučnina, zujanje u ušima, crvenilo kože lica i grudi. Tok bolesti nije kod svih trudnica jednak. Kod manjeg broja trudnica vrijednost krvnog pritiska ostaje blago povišen i uspijeva se održati promjenom načina ishrane i mirovanjem, dok kod drugih trudnica obavezno je uključivanje terapije. Povišen krvni pritisak vrijednosti 160/100 mmHg zahtijeva hospitalizaciju trudnice. Važno: Krvni pritisak se treba mjeriti kada je trudnica u sjedećem položaju, nakon što je mirovala bar 10-15 minuta, s manžetnom u visini srca.

Povišen krvni pritisak u trudnoći

Mjerenje krvnog pritiska je sastavni dio pregleda u trudnoći, a omogućava pravovremeno otkrivanje hipertenzije.
Povišen krvni pritisak, ili hipertenzija, stanje je koje može ozbiljno da ugrozi tok trudnoće.
Trudnoća kao fiziološko stanje ne utiče na promjenu krvnog pritiska, iako se zapremina cirkulišuće tečnosti povećava.
Optimalna vrijednost krvnog pritiska je 
120/80 mmHg. Hipertenzija (povišen krvni pritisak) u trudnoći podrazumjeva krvni pritisak iznad 140/90, u tri uzastopna mjerenja u razmaku od šest sati. 
Povišen krvni pritisak javlja se u različitim razmjerama od blagih do onih koje zahtjevaju intenzivnu kontrolu i nadzor.
Uzroci pojave povišenog krvnog pritiska u trudnoći su nekada složeni i neotkriveni.
Veću sklonost ka povišenju krvnog pritiska imaju žene sa bolestima krvnih sudova, bubrežnim bolestima, dijabetesom i gojaznošću. Prvi simptomi su glavobolja, pojačano kucanje srca, vrtoglavica, malaksalost, mučnina, zujanje u ušima, crvenilo kože lica i grudi. Tok bolesti nije kod svih trudnica jednak. Kod manjeg broja trudnica vrijednost krvnog pritiska ostaje blago povišen i uspijeva se održati promjenom načina ishrane i mirovanjem, dok kod drugih trudnica obavezno je uključivanje terapije. 
Povišen krvni pritisak vrijednosti 160/100 mmHg zahtijeva hospitalizaciju trudnice.

Važno: Krvni pritisak se treba mjeriti kada je trudnica u sjedećem položaju, nakon što je mirovala bar 10-15 minuta, s manžetnom u visini srca.
facebook.com

KRVARENJE U TRUDNOĆI Da li je uvijek opasno? Krvarenje u trudnoći bez obzira na to dali je obilno ili oskudno uzrokuje paniku kod trudnice. U prvom trimestru trudnoće oskudno krvarenje se javlja skoro u 20% trudnica. Krvarenje u ranijoj ili kasnijoj fazi trudnoće obavezno zahtijeva posjetu ljekaru, kako bi se pronašao razlog krvarenja i na vrijeme reagovalo. Krvarenje može biti opasno po život ploda ali i majke. Danas se sa savremenim dijagnostičkim metodama može otkriti veliki broj patoloških stanja u trudnoći, a redovnom kontrolom se rizici mogu ublažiti ili izbjeći.

KRVARENJE U TRUDNOĆI
Da li je uvijek opasno?

Krvarenje u trudnoći bez obzira na to dali je obilno ili oskudno uzrokuje paniku kod trudnice. U prvom trimestru trudnoće oskudno krvarenje se javlja skoro u 20% trudnica.  Krvarenje u ranijoj ili kasnijoj fazi trudnoće obavezno zahtijeva posjetu ljekaru, kako bi se pronašao razlog krvarenja i na vrijeme reagovalo. Krvarenje može biti opasno po život ploda ali i majke. Danas se sa savremenim dijagnostičkim metodama može otkriti veliki broj patoloških stanja u trudnoći, a redovnom kontrolom se rizici mogu ublažiti ili izbjeći.
facebook.com

☎️: 035 258 450 Snaga Papa brisa je da prepozna vec prve promjene koje predhode karcinomu grlica materice. Ovaj bezbolni pregled je izvor cuvanja zdravlja zena i nudi mogucnost pravovremenog lijecenja promjene koja preghodi ovoj opasnoj bolesti. Redovni pregledi kod ginekologa veoma su bitni, kao i razvijena svijest żene da je ona sama najvise odgovorna za svoje zdarvlje. Danas imamo izbora gdje, kada i kome cemo pokloniti nase povjerenje u cuvanju zdravlja. Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić'' vas poziva da izbor napravite i dodete na ovaj pregled.

☎️: 035 258 450

Snaga Papa brisa je da prepozna vec prve promjene koje predhode karcinomu grlica materice.
Ovaj bezbolni pregled je izvor cuvanja zdravlja zena i nudi mogucnost pravovremenog lijecenja promjene koja preghodi ovoj opasnoj bolesti.
Redovni pregledi kod ginekologa veoma su bitni, kao i razvijena svijest żene da je ona sama najvise odgovorna za svoje zdarvlje. Danas imamo izbora gdje, kada i kome cemo pokloniti nase povjerenje u cuvanju zdravlja. Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić'' vas poziva da izbor napravite i dodete na ovaj pregled.
facebook.com

facebook.com

Photos from Ginekološki centar ,,Dr. Mahira Jahić’’ Tuzla's post

U posljednje vrijeme imali smo veliki broj poziva i pitanja imamo li Poklon bonove za preglede PAPA testa i Kompletan ginekološki pregled. Bonovi koji se mogu kupiti i pokloniti. Poklon za svoju djevojku, prijateljicu, majku, suprugu, sestru i slično. Ovih dana napravili smo kartice za poklon bonove i ukoliko ste zainteresovani da tako nešto darujete vašim najbližima, možete nas pozvati na Tel:035 258 450.

Photos from Ginekološki centar ,,Dr. Mahira Jahić’’ Tuzla's post
facebook.com

Krioterapija uspješno liječi prekancerozne promjene na grliću maternice Zahvat je kratkotrajan, bezbolan i veoma rijetko praćen komplikacijama, a izvodi se u ambulantnim uvjetima bez posebne pripreme pacijentice. Prekancerozne lezije, ili promjene koje prethode karcinomu grlića maternice, polazna su osnova za nastanak karcinoma. Te promjene su ASCUS (atipične skvamozne lezije), CIN I (cervikalna intraepitelna lezija lakšeg stepena), CIN II (cervikalna intraepitelna lezija umjerenog stepena) i CIN III (cervikalna intraepitelna lezija visokog stepena). Nastaju kao posljedica HPV infekcije. Sprečavanjem njihovog širenja, u većini slučajeva, sprečava se nastanak karcinoma grlića maternice. Čisti HPV virus Preporuke za tretman zavise od stepena promjene. Za promjene na grliću koje su nižeg stepena, kao što su ASCUS i CIN I, preporučuje se praćenje i krioterapija. Prilikom praćenja smatra se da se regresija ASCUS lezije dogodi u 68, CIN I u 47,4, a progresija u veći stepen u 7,1 posto slučajeva. Krioterapija, kao metoda liječenja prekanceroznih promjena, zauzima istaknuto mjesto zbog veoma brzog i efikasnog terapijskog učinka koju ne prate dodatne komplikacije. Učinak je veoma visok i iznosi od 70 do 90 posto. Ono što je važno je da se ovom intervencijom čisti HPV virus, pa do negativizacije na virus dolazi kod 80 posto žena koje su bile podvrgnute intervenciji. Metodu ne prate dodatne komplikacije. Sam zahvat je kratkotrajan, bezbolan i veoma rijetko praćen komplikacijama. Izvodi se u ambulantnim uvjetima, a posebna priprema pacijentice nije potrebna. Metoda podrazumijeva lokalno zamrzavanje oboljelog tkiva, a to nije praćeno bolovima niti krvarenjem. Sama procedura traje pet do 10 minuta. Promjene na grliću, koje zahtijevaju liječenje zamrzavanjem, su: ektopija (ranica na grliću), hronični cervicitisi (ponavljane upale grlića maternice), kondilomi, HPV infekcije, ASCUS (atipične skvamozne ćelije), CIN I (cervikalna intraepitelna lezija lakšeg stepena). Nalazi koji su potrebni za intervenciju su: PAPA test, kolposkopski pregled, vaginalni i cervikalni bris na bakteriološki i ABG, HPV tipizacija. Nakon intervencije javlja se obilan vodenast iscjedak koji može trajati dvije do tri sedmice. Reproduktivna sposobnost žene Epitelizacija grlića postiže se kod 80 posto pacijentica nakon šest sedmica, a kod svih žena nakon tri mjeseca. Poslije intervencije seksualni odnos ne preporučuje se četiri sedmice, nakon čega treba koristiti kondom do prvog menstrualnog krvarenja. Također, ne preporučuju se vaginalna ispiranja, kreme, ulja ili vaginalna terapija. Poslije intervencije grlić dobija izgled kao kod žene koja nije rađala. Ono što je važno, je da nakon provedene krioterapije, kod velikog broja žena grlići, koji su bili izmijenjeni, polsije osam sedmica od terapije, vraćaju se u normalne, dobro epitelizirane, koji luče čistu, acelularnu, rastezljivu sluz, za razliku od guste ne rastezljive koju žena ima prije intervencije. Zahvat ne narušava niti ugrožava reproduktivnu sposobnost žene, a stenoze grlića i infertilitet nisu zabilježeni.

Krioterapija uspješno liječi prekancerozne promjene na grliću maternice

Zahvat je kratkotrajan, bezbolan i veoma rijetko praćen komplikacijama, a izvodi se u ambulantnim uvjetima bez posebne pripreme pacijentice.
    
Prekancerozne lezije, ili promjene koje prethode karcinomu grlića maternice, polazna su osnova za nastanak karcinoma. Te promjene su ASCUS (atipične skvamozne lezije), CIN I (cervikalna intraepitelna lezija lakšeg stepena), CIN II (cervikalna intraepitelna lezija umjerenog stepena) i CIN III (cervikalna intraepitelna lezija visokog stepena).

Nastaju kao posljedica HPV infekcije. Sprečavanjem njihovog širenja, u većini slučajeva, sprečava se nastanak karcinoma grlića maternice.

Čisti HPV virus

Preporuke za tretman zavise od stepena promjene. Za promjene na grliću koje su nižeg stepena, kao što su ASCUS i CIN I, preporučuje se praćenje i krioterapija. Prilikom praćenja smatra se da se regresija ASCUS lezije dogodi u 68, CIN I u 47,4, a progresija u veći stepen u 7,1 posto slučajeva.

Krioterapija, kao metoda liječenja prekanceroznih promjena, zauzima istaknuto mjesto zbog veoma brzog i efikasnog terapijskog učinka koju ne prate dodatne komplikacije.

Učinak je veoma visok i iznosi od 70 do 90 posto. Ono što je važno je da se ovom intervencijom čisti HPV virus, pa do negativizacije na virus dolazi kod 80 posto žena koje su bile podvrgnute intervenciji.

Metodu ne prate dodatne komplikacije.
Sam zahvat je kratkotrajan, bezbolan i veoma rijetko praćen komplikacijama. Izvodi se u ambulantnim uvjetima, a posebna priprema pacijentice nije potrebna.

Metoda podrazumijeva lokalno zamrzavanje oboljelog tkiva, a to nije praćeno bolovima niti krvarenjem.

Sama procedura traje pet do 10 minuta. Promjene na grliću, koje zahtijevaju liječenje zamrzavanjem, su: ektopija (ranica na grliću), hronični cervicitisi (ponavljane upale grlića maternice), kondilomi, HPV infekcije, ASCUS (atipične skvamozne ćelije), CIN I (cervikalna intraepitelna lezija lakšeg stepena).

Nalazi koji su potrebni za intervenciju su: PAPA test, kolposkopski pregled, vaginalni i cervikalni bris na bakteriološki i ABG, HPV tipizacija.

Nakon intervencije javlja se obilan vodenast iscjedak koji može trajati dvije do tri sedmice.

Reproduktivna sposobnost žene

Epitelizacija grlića postiže se kod 80 posto pacijentica nakon šest sedmica, a kod svih žena nakon tri mjeseca.

Poslije intervencije seksualni odnos ne preporučuje se četiri sedmice, nakon čega treba koristiti kondom do prvog menstrualnog krvarenja.

Također, ne preporučuju se vaginalna ispiranja, kreme, ulja ili vaginalna terapija.
Poslije intervencije grlić dobija izgled kao kod žene koja nije rađala.

Ono što je važno, je da nakon provedene krioterapije, kod velikog broja žena grlići, koji su bili izmijenjeni, polsije osam sedmica od terapije, vraćaju se u normalne, dobro epitelizirane, koji luče čistu, acelularnu, rastezljivu sluz, za razliku od guste ne rastezljive koju žena ima prije intervencije.

Zahvat ne narušava niti ugrožava reproduktivnu sposobnost žene, a stenoze grlića i infertilitet nisu zabilježeni.
facebook.com

Snaga Papa brisa je da prepozna vec prve promjene koje predhode karcinomu grlica materice. Ovaj bezbolni pregled je izvor cuvanja zdravlja zena i nudi mogucnost pravovremenog lijecenja promjene koja preghodi ovoj opasnoj bolesti. Redovni pregledi kod ginekologa veoma su bitni, kao i razvijena svijest żene da je ona sama najvise odgovorna za svoje zdarvlje. Danas imamo izbora gdje, kada i kome cemo pokloniti nase povjerenje u cuvanju zdravlja. Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić'' vas poziva da izbor napravite i dodete na ovaj pregled.

Snaga Papa brisa je da prepozna vec prve promjene koje predhode karcinomu grlica materice.
Ovaj bezbolni pregled je izvor cuvanja zdravlja zena i nudi mogucnost pravovremenog lijecenja promjene koja preghodi ovoj opasnoj bolesti.
Redovni pregledi kod ginekologa veoma su bitni, kao i razvijena svijest żene da je ona sama najvise odgovorna za svoje zdarvlje. Danas imamo izbora gdje, kada i kome cemo pokloniti nase povjerenje u cuvanju zdravlja. Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić'' vas poziva da izbor napravite i dodete na ovaj pregled.
facebook.com

Beba tokom trudnoce 3D/4D ultrazvučni pregled i na dan rođenja♥️♥️♥️

Beba tokom trudnoce 3D/4D ultrazvučni pregled i na dan rođenja♥️♥️♥️
facebook.com

Rezervišite termin vašeg Papa testa u Ginekološkom Centru ,,Dr Mahira Jahić'' Tuzla

Rezervišite termin vašeg Papa testa u Ginekološkom Centru ,,Dr Mahira Jahić'' Tuzla
facebook.com

Prof. dr. Mahira Jahić: Plaža, bazen i teretana rasadnik su bakterija i virusa

Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić" Stupine C3 (pored Hotela Tuzla) Tel: 035 258 450 Vaginalne gljivične i bakterijske infekcije jedan su od najčešćih zdravstvenih problema s kojim se suočavaju spolno zrele žene, a procjenjuje se da je svaka barem jednom u životu imala ovu neugodnu infekciju, kaže specijalista ginekologije i akušerstva Prof. dr. Mahira Jahić.

facebook.com

Ginekološki centar dr. Mahira Jahić Šta je fetalni skrining i šta pokazuje? Između 11. i 13.+ 6 nedjelja trudnoće izvodi se fetalni skrining koji je vrlo bitan ultrazvučni pregled kojim se mogu otkriti ultrazvučni biljezi za određene hromosomopatije, ali i otkriti anomalije i abnormalnosti fetusa. Biljezi su specifični ultrazvučni pokazatelji koji nisu uvijek i anomalije, a obuhvaćaju procjenu debljine i izgleda nuhalnog nabora, prisutnost nosne kosti, dvije umbilikalne arterije, procjenu protoka kroz duktus venozus i prisutnost trikuspidalne regurgitacije. Ultrazvučni fetalni skrining u ovom periodu karakteriše prikaz opštih sadržaja kao što su: starost trudnoće, broj fetusa, dinamika fetalne srčane akcije, elementi fetalne ultrazvučne anatomije i pretraživanje ultrazvučnih pokazatelja hromozomopatija. Najpoznatiji biljeg je mjera debljine nuhalnog nabora, odnosno mjeri se prozirnost kože na vratu bebe (nakupljanje tekućine u potkožnom vratnu predjelu), zatim prikaz i nagib nosne kosti. Uz ostale navedene detalje dobivamo tzv. mini anomaly scan. Na taj način može se potvrditi uredna trudnoća. Šta je nuhalno prosvjetljenje (nuhalna translucencija – NT, nuhalni nabor) ? Glavna prednost skrininga ovog trimestra je identifikacija nuhalnog prosvjetljenja kao potecionalnog markera za fetalne aneuploidije. Nuhalna translucencija (NT) je eho prazan prostor iza fetalnog vrata, fiziološka akumulacija nuhalnog fluida između kože i mehkih tkiva nuhalne regije fetusa. UZ se dokazuje kod svih fetusa od 10 do 13+6 nedjelja trudnoće. Razlog patološkog nakupljanja nuhalnog fluida je defekt limfne drenaže vratne regije fetusa uslijed oštećenja funkcije fetalnog srca. Kardijalna disfunkcija uzrokuje vensku kongestiju glave i vrata fetusa, zakazivanje adekvatne limfne drenaže i stazno nakupljanje nuhalne tečnosti na vratu fetusa. Ovome doprinose fetalna anemija, hipoproteinemija i kongenitalne infekcije. Kod normalnih fetusa volume nuhalne tečnosti mijenja se sinhrono promjenama fetalne dužine, sa varijacijama ovisno od starosti trudnoće. Kod normalne debljine nuhalnog nabora (NT) petorostruko je umanjen rizik, a prekomjerna debljina NT povećava rizik od hromozomopatije. Kada je NT 2,5 milimetra patološki kariotip nađe se u 2,5%, ako je 3,5 milimetara anomalije kariotipa su u 10% a debljina NT 6,6 milimetara odgovara patološkom kariotipu u 46% slučajeva. Stopa detekcije Daunovog sindroma je 76,8% (raspon 71-90%) sa lažno pozitivnom stopom 4,2%. Povećana debljina NT je fenotipska manifestacija 97 tipova malformacija fetusa: srčanih mana, anomalija grudnog koša, defekta prednjeg trbušnog zida i skeletnih displazija. Povećana debljina NT preko limita normalne distribucije u periodu 11 do 13+6 nedjelja gestacije, smatra se pouzdanim markerom kvantitativne procjene rizika od: Hromozomopatije (Daunov sindrom i Turnerov sindrom), Nehromosomskih defekata (Eskobarov sindrom, Klipel-Filov sindrom, Celvegerov sindrom), Kongentalnih srčanih mana, Strukturnih defekata (anomalija embrionalnog drška, dijafragmalna hernija, egzoftalmos, megacistu), Genetskih sindroma hromozomski normalnih fetusa (Nuna-nov sindrom, Smit-Lemli-Opicov sindrom, kongenitalna artrogripoza i adrenalna hiperplazija). Senzitivnost skrining testova na Daunov sindrom: Maternalna dob preko 35 godina 30%, Nuhalni nabor (NT) u 12 nedjelji trudnoće. 80%, NN,Beta-HCG i Papp u 12 nedjelji trudnoće 90%. Ukoliko trudnica spada u kategoriju s niskim rizikom (s obzirom na godine) i ukoliko su ultrazvučni biljezi negativni, dalje mjere se ne preporučuju. Ukoliko trudnica želi još tačniju kontrolu, uz ovaj ultrazvuk može putem krvi učiniti neinvazivnu prenatalnu dijagnostiku, npr. kombinirani rani prenatalni test. Ukoliko su UZV biljezi pozitivni kod trudnica s umjerenim ili visokim rizikom za hromosomopatiju, preporučuje se kariotipizacija tj. analiza fetalnih hromosoma. Danas postoje dvije skupine metoda za otkrivanje Downovog sindroma i ostalih fetalnih poremećaja hromosoma: invazivne i neinvazivne.

Ginekološki centar dr. Mahira Jahić

Šta je fetalni skrining i šta pokazuje?

Između 11. i 13.+ 6 nedjelja trudnoće izvodi se fetalni skrining koji je vrlo bitan ultrazvučni pregled kojim se mogu otkriti ultrazvučni biljezi za određene hromosomopatije, ali i otkriti anomalije i abnormalnosti fetusa.

Biljezi su specifični ultrazvučni pokazatelji koji nisu uvijek i anomalije, a obuhvaćaju procjenu debljine i izgleda nuhalnog nabora, prisutnost nosne kosti, dvije umbilikalne arterije, procjenu protoka kroz duktus venozus i prisutnost trikuspidalne regurgitacije.

Ultrazvučni fetalni skrining u ovom periodu karakteriše prikaz opštih sadržaja kao što su: starost trudnoće, broj fetusa, dinamika fetalne srčane akcije, elementi fetalne ultrazvučne anatomije i pretraživanje ultrazvučnih pokazatelja hromozomopatija.

Najpoznatiji biljeg je mjera debljine nuhalnog nabora, odnosno mjeri se prozirnost kože na vratu bebe (nakupljanje tekućine u potkožnom vratnu predjelu), zatim prikaz i nagib nosne kosti. Uz ostale navedene detalje dobivamo tzv. mini anomaly scan.

Na taj način može se potvrditi uredna trudnoća.

Šta je nuhalno prosvjetljenje (nuhalna translucencija – NT, nuhalni nabor) ?

Glavna prednost skrininga ovog trimestra je identifikacija nuhalnog prosvjetljenja kao potecionalnog markera za fetalne aneuploidije.

Nuhalna translucencija (NT) je eho prazan prostor iza fetalnog vrata, fiziološka akumulacija nuhalnog fluida između kože i mehkih tkiva nuhalne regije fetusa. UZ se dokazuje kod svih fetusa od 10 do 13+6 nedjelja trudnoće.

Razlog patološkog nakupljanja nuhalnog fluida je defekt limfne drenaže vratne regije fetusa uslijed oštećenja funkcije fetalnog srca.

Kardijalna disfunkcija uzrokuje vensku kongestiju glave i vrata fetusa, zakazivanje adekvatne limfne drenaže i stazno nakupljanje nuhalne tečnosti na vratu fetusa. Ovome doprinose fetalna anemija, hipoproteinemija i kongenitalne infekcije.

Kod normalnih fetusa volume nuhalne tečnosti mijenja se sinhrono promjenama fetalne dužine, sa varijacijama ovisno od starosti trudnoće.

Kod normalne debljine nuhalnog nabora (NT) petorostruko je umanjen rizik, a prekomjerna debljina NT povećava rizik od hromozomopatije. Kada je NT 2,5 milimetra patološki kariotip nađe se u 2,5%, ako je 3,5 milimetara anomalije kariotipa su u 10% a debljina NT 6,6 milimetara odgovara patološkom kariotipu u 46% slučajeva.

Stopa detekcije Daunovog sindroma je 76,8% (raspon 71-90%) sa lažno pozitivnom stopom 4,2%.

Povećana debljina NT je fenotipska manifestacija 97 tipova malformacija fetusa: srčanih mana, anomalija grudnog koša, defekta prednjeg trbušnog zida i skeletnih displazija.

Povećana debljina NT preko limita normalne distribucije u periodu 11 do 13+6 nedjelja gestacije, smatra se pouzdanim markerom kvantitativne procjene rizika od:

Hromozomopatije (Daunov sindrom i Turnerov sindrom),
Nehromosomskih defekata (Eskobarov sindrom, Klipel-Filov sindrom, Celvegerov sindrom),
Kongentalnih srčanih mana,
Strukturnih defekata (anomalija embrionalnog drška, dijafragmalna hernija, egzoftalmos, megacistu),
Genetskih sindroma hromozomski normalnih fetusa (Nuna-nov sindrom, Smit-Lemli-Opicov sindrom, kongenitalna artrogripoza i adrenalna hiperplazija).
Senzitivnost skrining testova na Daunov sindrom:

Maternalna dob preko 35 godina 30%,
Nuhalni nabor (NT) u 12 nedjelji trudnoće. 80%,
NN,Beta-HCG i Papp u 12 nedjelji trudnoće 90%.
Ukoliko trudnica spada u kategoriju s niskim rizikom (s obzirom na godine) i ukoliko su ultrazvučni biljezi negativni, dalje mjere se ne preporučuju. Ukoliko trudnica želi još tačniju kontrolu, uz ovaj ultrazvuk može putem krvi učiniti neinvazivnu prenatalnu dijagnostiku, npr. kombinirani rani prenatalni test.

Ukoliko su UZV biljezi pozitivni kod trudnica s umjerenim ili visokim rizikom za hromosomopatiju, preporučuje se kariotipizacija tj. analiza fetalnih hromosoma.

Danas postoje dvije skupine metoda za otkrivanje Downovog sindroma i ostalih fetalnih poremećaja hromosoma: invazivne i neinvazivne.
facebook.com

Quiz

NEAR Ginekološka ordinacija Dr. Mahira Jahić