Top Local Places

Pieszy Kraków

Rynek, Kraków, Poland
Non-governmental organization (ngo)

Description

ad

Społeczna inicjatywa "Pieszy Kraków" na rzecz poprawienia sytuacji pieszych w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie.   Przystrojone zielenią ulice, na których swobodnie mogą bawić się dzieci: z pewnością każdy chciałby takiego miasta, ale większość już dawno stwierdziła, że takie rzeczy to tylko w filmach albo na zdjęciach sprzed stu lat. Od kiedy w naszych miastach zagościł, a później rozpanoszył się samochód wiele ulic zamieniło się w rwącą potoki, które dzielą przestrzeń na odizolowane wyspy. Jest to również problem Krakowa, który poza w miarę zwartym centrum, tak właśnie wygląda.

Tak jak obszary oddzielone wodą łączy się za pomocą mostów, tak tym co łączy brzegi "samochodowych rzek" są przejścia dla pieszych. Niestety w mieście podporządkowanym interesom zmotoryzowanych także i one są rzadkim i luksusowym dobrem. Wiele takich przejść zlikwidowano dla mitycznego zwiększenia przepustowości naszych ulic. Niestety przez przepustowość rozumie się tylko ilość samochodów jakie przejeżdżają przez jednostkę czasu. Część zastąpiły przejścia podziemne czy kładki, inne po prostu
wyparowały. Na pozostałych sygnalizacja często dyskryminuje pieszych, zmuszając ich do przebiegania w ułamku tego czasu, jaki dostają kierowcy.

Niewielu pamięta, że przejście dla pieszych przez Aleję Krasińskiego znajdowało się kiedyś w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki, obok DT Jubilat. Zostało zlikwidowane do czasu otwarcia mostu Zwierzynieckiego. Most stoi już ponad dekadę, a przejścia jak nie było tak nie ma, tymczasem piesi zmuszeni są nadkładać drogi, korzystając z ciasnego przejścia podziemnego na przedłużeniu ul. Kazimierza Morawskiego.


Czas przypomnieć sobie o tym przejściu. Poprzyj razem z nami petycję o jego przywrócenie.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Grzywna dla rodziców za dopuszczenie do potrącenia ich dziecka przez auto? Policja: narazili, bo nie dopilnowali

Uderzam się w pierś! Myślałem, że osiągnęliśmy już szczyt szczytów w dyscyplinie "drogowy Afganistan", ale tylko mi się wydawało...

facebook.com

Natura w mieście – badania.net

#WincyjBetonu ? >>Wyniki pokazały, że poziom kortyzolu we włosach uczestników był najniższy, gdy ich widok z okna zawierał dużo zieleni i jednocześnie charakteryzował się wysoką bio-różnorodnością. Jeżeli chodzi o korzystanie z terenów zielonych wniosek był podobny, mieszkańcy korzystający przynajmniej raz w tygodniu z zielonej drogi wzdłuż kanału (Landwehrkanal) mieli niższy poziom kortyzolu we włosach i byli bardziej zadowoleni z życia niż ci,którzy korzystali z tych terenów rzadziej. <<

facebook.com

Zafoliowane fotoradary i rekordowe wyścigi na cmentarz. Polska rajem dla łamiących przepisy kierowców

Wszyscy, którzy poruszacie się po polskich ulicach i drogach - lepiej dbajcie o siebie sami (na ile możecie), bo na państwo w tych sprawach nie ma co liczyć.

facebook.com

Kraków przekonuje się powoli. Zmiany wokół Plant dają efekty

"Kierunek zmian okazał się zasadny, jeżeli chodzi o wyniki. – Zrobiliśmy badania pod katem hałasu i emisji spalin. W obu przypadkach jest znacząca poprawa, choć tylko w przypadku hałasu możemy z pewnością powiedzieć, że to efekt zmian. Jeżeli chodzi o emisję, to trudno pokazać dobre tło – wiemy, że nastąpiła redukcja, ale nie możemy podać twardych cyfr. Wartości bezwzględne pokazują 30% emisji cząstek PM mniej i niemal dwukrotny spadek hałasu – wylicza Franek. W tej chwili zmianami objęta jest część pierwszej obwodnicy. – Jako że rezultaty są pozytywne, rozpoczęła się dyskusja o kolejnych krokach – nie o tym, czy to realizować, tylko jaki zakres – mówi Łukasz Franek. Zmiany będą więc wdrażane na kolejnych odcinkach drogi. "

facebook.com

Drogowa cywilizacja śmierci. Kilkaset ofiar więcej na polskich drogach po likwidacji fotoradarów.

Po co nam jacyśtam islamscy terroryści. Sami potrafimy mordować się bardzo skutecznie. W tym roku dzięki koniunkturalizmowi posłów i senatorów Polska umacnia się na pozycji lidera w Europie pod względem liczby ofiar na drogach.

facebook.com

Tylko nie zapomnijcie włożyć kapci. Czyli o braku przestrzeni publicznej w Polsce | Daria Gosek-Popiołek

Daria Gosek Pop mocno o wykluczającej przestrzeni publicznej. My możemy tylko dodać, że sytuacja pieszych w Polsce jest doskonałym przykładem na to, jak organizuje się przestrzeń, która powinna należeć do wszystkich, a należy tak naprawdę do wąskiej garstki "uprzywilejowanych". http://daria-gosek.nowe-peryferie.pl/2016/08/08/tylko-nie-zapomnijcie-wlozyc-kapci-czyli-o-braku-przestrzeni-publicznej-w-polsce/

facebook.com

Podczas ŚDM pielgrzymi pokazali, że Planty to nie muzeum

Planty dla ludzi na początek. Prawdziwy cel to ulice dla ludzi!

facebook.com

ŚDM a transport. Rezygnujmy z aut, wzmacniajmy komunikację miejską

To że Kraków musi postawić na komunikację miejską i rowery to już oczywistość. Mamy tylko dwie wątpliwości. Po pierwsze ograniczenie liczby aut nigdzie nie udało się wyłącznie poprzez nieustanne dawanie marchewki. No i druga sprawa: transport pieszy to też transport i liczbowo to on wygrał ŚDMy.

facebook.com

Nie stać mnie na stanie w korkach! AutoStać.pl

Oj? #Przepustowość !!

facebook.com

Timeline Photos

Już po ŚDMach, więc nieważne...

Timeline Photos
facebook.com

Parkingi w centrum czy poza miastem? [Rozmowa]

dyr. Łukasz Franek >>To jest kwestia szerszej dyskusji, ile powinna kosztować przestrzeń publiczna wyjęta pod samochód. To jest dziesięć metrów kwadratowych, które mogą być spożytkowane na różny sposób. Teraz prawo do parkowania jest traktowane jak święte. Ale to jest przestrzeń publiczna. Nie jest powiedziane, że jeśli ktoś ma samochód, to ma prawo do miejsca postojowego. Ale też oczywiście rozumiemy, że motoryzacja jest faktem – nie można zaprzeczać temu, że mieszkańcy mają samochody i chcą z nich korzystać. Szukamy po prostu kompromisowych rozwiązań.(...) Parkingi w centrum służą do tego, żebyśmy oczyszczali ulice z samochodów. Żeby pełniły one funkcje handlowo-usługowe, rekreacyjne, były dostępne dla pieszych. Otwiera nam się też wtedy przestrzeń, którą można wykorzystać pod zieleń. Oczywiście te parkingi nie powinny być zbyt blisko centrum i już jest ustalone, że nie będziemy robić parkingów np. pod placem Szczepańskim. Ale obszar między I a II obwodnicą i w rejonie II nadaje się do tego – pod warunkiem, że się społecznie umówimy, że po to to budujemy, żeby poprawić jakość przestrzeni. Natomiast parkingi Park&Ride są stricte związane ze zjawiskiem rozlewania się miasta. Dziesiątki tysięcy osób przeprowadziły się na przedmieścia i do miejscowości ościennych, ale wciąż tu pracują, tu wysyłają dzieci do szkół. Parking wtedy spełnia swoją rolę, jeśli zatrzymuje jakąś część tego ruchu. Ale powtarzam: to są dwie niezależne sprawy i one powinny iść równolegle, a nie wykluczać się wzajemnie.<<

facebook.com

Timeline Photos

Cuda ŚDMowe, oby nie tylko na chwilę (a z wczoraj został mi widok 5 francuskich zakonnic przechodzących na czerwonym świetle przez Mogilską na wysokości Meissnera przy całkowitej bierności policji, oczywiście nic nie jechało)

Timeline Photos
facebook.com

Quiz

NEAR Pieszy Kraków