Top Local Places

Katolički školski centar "Petar Barbarić" Travnik

Školska 1, Travnik, Bosnia and Herzegovina
School

Description

ad

Dobrodošli na službenu Facebook stranicu našega centra. Ovdje ćete se moći informirati o svim aktualnostima i aktivnostima vezanim za našu školu. Katolički školski centar "Petar Barbarić" Travnik je katolička školska ustanova koja se nalazi u gradu Travniku u Bosni, BiH. Nalazi se na adresi Školska 1, 72270 Travnik.
Ime nosi po najznačajnijem učeniku Velike travničke gimnazije, slugi Božjem Petru Barbariću. Barbarić se školovao u ovoj gimnaziji. Umro je na glasu svetosti 15. travnja 1897., a nadnevak njegove smrti se obilježava kao Dan škole.
Još za osmanske vlasti u Travniku, poznati plemenitaš, svjetski ugledni profesor i botaničar Erich von Brandis se zanimao za katolike u BiH, u koju je dolazio prije austro-ugarske vlasti. U Travnik je stigao 6. siječnja 1882. Odmah je počeo okupljati učenike stvarajući tako temelje znamenite travničke gimnazije.
Značajniji upravni preduvjeti uspostave ove ustanovi su iz 1878., kad je Austro-Ugarska dobila od utjecajnih međunarodnih sila mandat za okupaciju BiH. Time su se otvorile mogućnosti za obnoviti redovitu crkvenu hijerarhiju.
1880. je godine Sveta Stolica tražila od bosanskohercegovačke Zemaljske vlade neka otvori pokrajinsko sjemenište.
5. srpnja 1881. papa Leon XIII. je bulom Ex hac augusta uspostavio Vrhbosansku crkvenu pokrajinu. U istoj je buli odredio otvoriti metropolijsko Bogoslovno sjemenište gdje će se odgajati i obrazovati dijecezanski svećenici. Novoizabrani vrhbosanski nadbiskup Josip Stadler je morao postaviti na noge novu biskupiju. Trebao je organizirati školovanje i odgoj budućih svećenika, karitas, unutarnje uređenje u metropoliji, a dobio je zadaću organizirati izgradnju katedrale, kaptola i bogoslovnog sjemeništa. Prvo je odlučio otvoriti dječačko sjemenište i klasičnu gimnaziju. Za mjesto gdje će se izgraditi buduće dječačko sjemeništa izabrao je Travnik, grad koji je bio središte katolicima u Bosni čak i za vrijeme osmanske okupacije. Grad je izabran i zato što je bio središtem središnje Bosne, koji bi se ovakvom ustanovom trebao razviti u snažno središte Katoličke Crkve i hrvatstva, što je poslije uspjelo u dobroj mjeri. Izvedbu objekta je nadzirao Ivan Holz, koji je također gradio i bogosloviju u Sarajevu. Uspostava je prošla mnoštvo nevolja i financijskih prepreka, no napokon je proradila 9. siječnja 1882. godine. Nadbiskupska gimnazija u Travniku je onda još okupljala vanjske učenike. Učenike se učilo hrvatskom jeziku, katekizmu, biblijskoj povijesti, zemljopisu, računanju i njemačkom jeziku te krasopisu latinicom i goticom.

8. travnja je potiho, bez glasnih najava posvećen kamen temeljac buduće zgrade u kojoj će se poslije odgajati svećeničke kandidate. 18. lipnja 1883. godine nadbiskup je blagoslovio prve zgrade koje su bile zgotovljene. Financijske su nevolje i dalje pratile izgradnju, koja je nastavljena. Do 1888. je godine zgrada je većim dijelom zgotovljena. Nadbiskup je Stadler upravu gimnazijom i sjemeništem povjerio isusovcima, jer su onda oni bili na glasu zbog svoje učenosti i vrsnog odgoja kojega su primjenjivali u svojim kolegijima diljem svijeta. Vremenom je Nadbiskupijska gimnazija primila i učenike drugih vjera koji su ju pohađali kao vanjski učenici. Suvremenik je zabilježio kako nikad nije bilo nikakvih razmirica radi vjere, nego je uvijek vladala kolegijalnost i snošljivost. Zanimljivost je da je zgrada sjemeništa i gimnazije tada bila najveća u cijeloj Bosni i Hercegovini. Osim toga, bio je ovaj travnički zavod je bio prvom suvremenom školom europskog tipa u BiH, uz sarajevsku gimnaziju.
Došao je trenutak kad su sjemeništarci ove gimnazije došli do teološkog studija. Tad je nadbiskup 1. rujna 1890. u zgradi travničkog Dječačkog sjemeništa otvorio prvo godište Bogoslovije, a ustanovu je dao voditi isusovcima. U istom se razdoblju usporedno gradila zgrada vrhbosanske bogoslovije. Kad je bila osposobljena za održavanje nastave, 1. rujna 1893. sjemeništarci i profesori su preselili iz travničkog sjemeništa i otišli u Sarajevo.
Nakon Drugog svjetskog rata, jugokomunističke vlasti su raselile sjemenište, a sjemeništarce rastjerali. Potonji su se smjestili u zadarskom sjemeništu Zmajeviću. Vlasti su konfiscirali zgradu Velike gimnazije te su se u njoj 54 godine nalazile razne srednje škole. Sredinom 1998. godine 1/3 zgrade je vraćena Vrhbosanskoj nadbiskupiji koja je odlučila otvoriti četvrti po redu Katolički školski centar u Bosni i Hercegovini (nakon centara u Sarajevu, Tuzli i Zenici) od sedam koliko ih ima u BiH (poslije su još otvoreni centri u Žepču, Banjoj Luci i Bihaću). Katolički školski centar "Petar Barbarić" Travnik sačinjavaju dvije škole: osnovna škola i Gimnazija (koju između ostalih učenika pohađaju i svećenički kandidati-sjemeništarci). Nastava se počela izvoditi 28. rujna 1998. godine u veoma teškim uvjetima, bez grijanja, stolarije, odgovarajućih nastavnih pomagala i sl.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Pogledajte novi promotivni video!

facebook.com

Izvanučionična nastava u Olovu Učenici šestih razreda, u pratnji svojih razrednica Natalije Milisav Heraković, Jasmine Čajlaković i Anite Babić, posjetili su u sklopu izvanučionične nastave 24. travnja 2018. god. franjevačku crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije u Olovu. Dočekao ih je fra Ilija Božić koji je održao kratko predavanje o povijesti crkve. Nakon toga su otišli na izletište Zeleni vir gdje su uživali u sportskim igrama.

facebook.com

Ekološki kviz „Lijepa naša“ Školsko natjecanje Eko kviz „Lijepa naša“ u našoj je školi održano 12. ožujka. Odabrana je ekipa koja će predstavljati našu školu na županijskom natjecanju u Uskoplju: Ivana Kozina VI., Luka Palavra VII., Sara Kelava VIII. i Martina Lovrić XIII. razred. Odabrana ekipa se sa svojom mentoricom Natalijom Milisav Heraković te u pratnji nastavnice Dragane Mlakić, 18. travnja uputila na županijsko natjecanje u Uskoplje. Natjecanje je pristupilo 19 ekipa. OŠ „Kiseljak“ iz Kiseljaka osvojila je prvo, OŠ „Bila“ Vitez drugo, OŠ „Vitez“ treće mjesto, a naša ekipa je pokazala solidno znanje te osvojila izvrsno šesto mjesto. Naša ekipa se predstavila istraživačkim projektom „Koliko poznajemo ljekovitu moć biljaka?“ koji su radili učenici – članovi Biološko-ekološke sekcije pod mentorstvom nastavnice Natalije Milisav Heraković. Naučili smo mnogo, stekli nova iskustva i nova poznanstva koja su nas obogatila za naše buduće projekte.

facebook.com

Dan škole u razrednoj nastavi Dvadesetu obljetnicu osnutka Katoličkog školskog centra „Petar Barbarić“ Travnik obilježili su naši najmlađi učenici kratkom priredbom u četvrtak, 19. travnja 2018. godine u Auli Centra. Mališani su, krenuvši od prvašića, pjesmom, plesom i recitacijom pokazali kolika je važnost škole i što su sve naučili u prvom razredu. Dalje su uslijedile recitatorske, dramske, ritmičke, folklorne i plesne točke na kojima su marljivi članovi sekcija, vrsnim sposobnostima pokazali ono na čemu su proteklih mjeseci vrijedno radili. Članovi likovne i kreativne sekcije ukrasili su pozornicu koja je predstavljala Petra Barbarića, po kojem naša škola ime nosi. Dan škole je prikladan dan za nagrađivanje učenika koji su se prijavili na likovno-literarni natječaj Stazama Petra Barbarića. Ove godine nagrađene su dvije djevojčice i to Noa Puljević, učenica 1. b razreda, koja je osvojila prvo mjesto za likovni rad i Dora Gržić, učenica 4. b razreda, koja je osvojila prvo mjesto za literarni rad. Prigodne poklone nagrađenim djevojčicama uručila je zamjenica direktora Marija Glavaš.

facebook.com

Prilog Kanala 6

facebook.com

Prilog Katoličkog tjednika www.nedjelja.ba

facebook.com

Sretan nam Dan škole i 20. obljetnica obnove rada! 🎇 🎉

facebook.com

facebook.com

Sportski susreti Sustava katoličkih škola za Europu Prethodne subote, 14. travnja 2018. godine, održali su se 21. Sportski susreti Sustava katoličkih škola za Europu kojima je domaćin bio Katolički školski centar „Don Bosco“ Žepče. Da bi naši učenici ostvarili što bolje rezultate pobrinuli su se profesor Goran Jezeraškić i profesorica Ana Eldić. Tako je naša škola osvojila prvo mjesto u šahu mješovito, treće mjesto u stolnom tenisu mješovito, treće mjesto u muškom nogometu i treće mjesto u ženskoj odbojci. Temeljem tih rezultata naša Gimnazija zauzela je ukupno treće mjesto. Zahvaljujemo profesorima na pripremi i učenicima što su u najboljem svjetlu predstavili našu školu te navijačima koji su pružali potporu.

facebook.com

Mješoviti zbor našeg Centra u subotu 14. travnja 2018. godine, bio je ponosni sudionik XVI. susreta liturgijskih zborova u Vrhobosanskoj nadbiskupiji koji je održan u katedrali Srca Isusova u Sarajevu.

facebook.com

Održan trening i predstava klaunskih i akrobatskih tehnika za učenike i djelatnike U četvrtak i petak 12. i 13. travnja, u našem školskom Centru održan je jedinstveni program za učenike i profesore. Udruga Tricycle Trauma iz Zagreba, pod vodstvom Ivane Pedljo i Lidije Šola, održala je dva treninga klaunskih i akrobatskih tehnika. Osnovne tehnike koje koriste klauni u svome radu su odlični alati u radu s djecom i mladima koji imaju probleme u učenju, razumijevanju gradiva, a osim toga koriste se za animaciju najmlađih u vrtićima i školama. Naši učenici su tijekom dvodnevnog programa dobili uvid u cilj i misiju klauna te njihovom utjecaju na razvoj djece i mladih. U petak su učenici, koji su tijekom prethodnog dana prošli prvi trening, pripremili mini predstavu za učenike osmih razreda osnovne škole te prvih i drugih razreda gimnazije, gdje su pokazali vještine koje su stekli tijekom dvosatnog treninga prethodnog dana. Nakon predstave uslijedio je još jedan trening otvorenog tipa na kojem su nam se pridružili učenici, ali i neki od profesora! Dugoročni cilj školskih klauna jeste proći kroz još nekoliko intenzivnih treninga nakon čega bi klauni bili angažirani u školi, vrtićima, ali i bolnicama kroz rad školske sekcije.

facebook.com

Naši učenici sudjelovali na stručnom usavršavanju vršnjačkih edukatora NCM "Ivan Pavao II." U razdoblju od 13. do 15. travnja 2018. godine, u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II., održan je seminar na kojemu je sudjelovalo oko 40 vršnjačkih edukatora koji su angažirani na projektima Centra za mlade. Tema seminara, koji je predvodila dr. sc. Sandra Bjelan-Guska, viša asistentica na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu – Odsjek za pedagogiju, bila je Pedagoško – didaktičko - metodički izazovi u radu s djecom i mladima. Na seminaru je sudjelovalo osam polaznika sekcije animatora i volontera našeg školskog Centra, koji su tijekom prethodne godine bili dio formacije animatora i specijalizacije koja je uslijedila po završetku formacija. Naši animatori tijekom ove godine aktivno rade na animiranju polaznika produženog boravka, a ovaj seminar će im pomoći u razumijevanju pristupa i metoda u radu s djecom i mladima u razdoblju koje dolazi.

facebook.com

Quiz

NEAR Katolički školski centar "Petar Barbarić" Travnik