Top Local Places

LEA Pomurje

Martjanci 36, Martjanci, Slovenia
Non-Governmental Organization (NGO)

Description

ad

Lokalna energetska agencija za Pomurje je prva energetska agencija v Sloveniji, ki v regiji deluje v smeri učinkove rabe in obnovljivih virih energije. Ideja o začetku aktivnosti za vzpostavitev Lokalne Energetske Agencije za Pomurje (LEA Pomurje) je nastajala ob spoznavanju in spremljanju uspešnega ter vse bolj množičnega uvajanja eksploatacije obnovljivih virov energije pri naših partnerjih na sosednjem Avstrijskem Štajerskem in hkratnem naraščanju zavedanja ter interesa za identične aktivnosti med našim prebivalstvom in podjetniki.

Pri tem smo izhajali iz spoznanjih o razpoložljivih in neizkoriščenih energetskih potencialih naše regije, katerih izkoriščanje bi ob hkratnem izboljševanju energetske učinkovitosti obstoječih uporabnikov energije lahko pomembno prispevalo k izboljšanju gospodarskega razvoja regije, k izboljševanju blaginje tukaj živečega prebivalstva in s tem k boljši perspektivi tako sedanjih kot prihajajočih generacij pokrajine ob reki Muri.

Ključni korak v tej smeri je bil storjen v začetku leta 2004 z odločitvijo, da s projektno idejo kandidiramo na poziv Evropske Komisije. Pobudo so v postopku priprave prijave podprle vse občine v Pomurju. Projektno idejo in samo prijavo so pisno podprli tudi vsi ključni partnerji na nacionalni ravni ter v regiji.

Skupaj s sopredlagatelji smo na razpisu Evropske Komisije z našo prijavo bili uspešni in pridobili zaprošeno finančno pomoč za prva tri leta izvajanja projekta.

LEA Pomurje je bila ustanovljena marca 2005 in v dosednjem delu realiziramo poslanstvo, kot regijska organizacija, ki skrbi za promocijo in pospeševanje stalnega izboljševanja energetske učinkovitosti ter pospešenega uvajanja uporabe obnovljivih virov energije v regiji z usmeritvijo k maksimalizaciji lokalne energetske samooskrbe regije.

Osnovna smernica delovanja in implementacije aktivnosti je uveljavitev OVE (obnovljivih virov energije) in URE (učinkovite rabe energije) ter varovanje okolja na vseh ravneh ter sledenje zahtevam in smernic na mednarodnem, nacionalnem in regijskem nivoju na področju energetike.

LEA Pomurje čedalje bolj realizira zastavljeni cilj in sicer postati ključna programska, implementacijska, pogajalska in reprezentativna institucija na področju uveljavljanja OVE in URE ter trajnostnega razvoja regije.
Aktivnosti in projekti, ki smo in ki jih izvajamo, lahko na grobo umestimo v tri skupine in sicer:
A) projekti za pripravo strateških dokumentov na področju energetike v Pomurju, kot tudi na mikroobmočjih (lokalne skupnosti in zaključena območja):
•   Energetske zasnove / Lokalni energetski koncepti občin – pripravili smo 11 strateških dokumentov za občine;
•   Energetska zasnova Krajinskega parka Goričko;
•   Energetska bilanca Pomurja in Energetska vizija Pomurja 2007 – 2013;
•   Študija energetske učinkovitosti stavb v Pomurju z metodo termičnega diagnosticiranja ter izdelava predlogov normativnih kriterijev tehničnih karakteristik ustreznosti elementov preprečevanja toplotne izgube stavb.
B) projekti in aktivnosti za implementacijo strateških dokumentov:
•   energetski managment pri implementaciji Lokalnih energetskih konceptov;
•   preveritev in implementacija idejnih predlogov raznih akterjev (lokalnih skupnosti, podjetij, posameznikov,…)

KONTAKT

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Vesel Božič in Srečno Novo leto 2018 / Merry Christmas and a happy New Year 2018

facebook.com

Lokalna energetska agencija za Pomurje in Skupnost občin Slovenije Vas vabita na 2. srečanje Pomurskega RLL na temo »Podporne storitve za energetsko prihodnost«, ki bo v ponedeljek, 27.2.2017 ob 9.00 v RIS Dvorcu Rakičan, Lendavska ulica 28, Rakičan, 9000 Murska Sobota – MODRI SALON Na srečanju se bomo seznanili s podpornimi storitvami, ki so nujno potrebne v javnem sektorju za učinkovitejši nadzor, pravilno načrtovanje in spremljanje učinkov, ki spremljajo izvedene ukrepe. Tako bomo v prvem delu zagotovili predstavitev delovanja in koristi energetskega upravljanja, tako za javne stavbe, kot tudi za javno razsvetljavo. E2 manager je aplikacija v katero je vključenih že nekaj pomurskih občin, prizadevamo, pa si vključiti še dodatne javne stavbe / občine iz Pomurja. Sledila bo predstavitev projekta in koncepta javnega zasebnega partnerstva. Predviden program srečanja je naslednji: 09:00 – 09:15 Registracija udeležencev in uvodni pozdrav 09:15 – 10:00 E2 manager – software za energetsko upravljanje stavb; Dejan Ferlin, ADESCO 10:00 – 10:45 E2 manager – software za celovito upravljanje javne razsvetljave; Jure Boček; ADESCO 10:45 – 11:15 Odmor za kavo in prigrizek 11:15 – 11:30 Projekt EnCP-INTRANS glavni cilji in rezultati; Boštjan Krajnc, KSSENA 11:30 – 12:00 Izobraževalne vsebine projekta EnPC-INTRANS; Niko Natek, KSSENA 12:00 – 12:30 Zaključek prvega dela srečanja z odprto debato članov RLL Pomurje 12:30 – 13.30 Projekt REACH – Zmanjšanje rabe energije in preprečevanje energetske revščine v pomurskih gospodinjstvih; predstavitev rezultatov s strani izvajalcev akcije LEA Pomurje in društva za sonaraven razvoj Focus V drugem delu srečanja vas bomo seznanili s problematiko in izzivom energetske revščine v naši regiji, ter z aktivnostmi, ki so že bile izvedene na tem področju v posameznih občinah Pomurja. Na srečanje posebej vabimo odgovorne in zadolžene za upravljanje in spremljanje rabe energije v stavbah kot tudi osebe, ki so zadolžene za urejanje zakonskih zahtev in praktičnih izzivov pri javni razsvetljavi. Srečanje za Vas organiziramo brezplačno, vendar so zaželene prijave udeležbe na e-pošto jasmina@lea-pomurje.si ali na telefonsko številko (02) 538 13 57 (ga. Jasmina Perkič) zaradi lažje organizacije.

facebook.com

facebook.com

facebook.com

Quiz

BLIZU LEA Pomurje