Top Local Places

Umbilica - Rojstvo mame

, Ljubljana, Slovenia
Pregnancy Care Center

Description

ad

Stran je namenjena ženskam, ki iščejo informacije o nosečnosti, porodu in poporodnem obdobju ter podporo v tem obdobju. Moje ime je Špela in prisegam na z dokazi podprto obporodno oskrbo, saj s tem pridejo najboljši rezultati. Menim, da bi ženska morala nosečnost preživeti v miru, roditi kot kraljica in imeti po porodu vedno na voljo nekoga, ki mu lahko zaupa, da ji bo pomagal pri izzivih materinstva. To je moje delo, to je moj klic.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Pripravlja se, pripravlja, nekaj krasnega :) Da čakanje ne bo pretežko, pa si medtem lahko ogledate stopnjo epiziotomije v slovenskih porodnišnicah. Že vsaj 70 let vemo, da epiziotomija raztrganin NE prepreči, ampak poslabša oz. jih sploh začne, ampak naših vrlih belih halj to ne briga. Kot pravi Dnevnik: ginekologi so si edini, da epiziotomija preprečuje rupture. Seveda pa Dnevnik, kot se za slovenski medij spodobi, pozabi povedat, da govori zgolj o neizobraženem odstotku ginekologov, kajti tisti, ki vsake toliko preberejo kakšno študijo, dobro vedo(vemo), da je epiziotomija pohabljanje žensk in je upravičena izključno in samo v hudi nuji. Očitno veter pismenosti (ali motivacije delati dobro) še ni zapihal dlje od Jesenic. Vir: Jug Dosler Anita in ostali - Incidence of episiotomy in Slovenia: The story behind the numbers, 2017 P.S.: Osebje porodnisnice Maribor zeli, da dodam njihovo lansko statistiko. Leta 2016 naj bi namrec imeli 34% epiziotomije, torej je v treh letih od na grafu zajetih podatkov zaznati spodbuden trend upadanja :)

facebook.com

Danes nekaj za ženske po carskem rezu, ki razmišljate o naslednjem porodu, saj ste zelo zapostavljene. Ogled pdf-ja na priloženem linku -> http://docdro.id/TSq6ymT

facebook.com

Premalo ali preveč mleka, mastitis in zamašeni vodi, neuspešno črpanje, premalo ali preveč pridobljene teže, nastavki, bolečina, rane, mazati ali ne mazati...kako bi lahko ob vseh teh problemih ženska dojenje opisala kot pravljično in čudovito? Ker res je!...ko premagaš začetne probleme. Če si zagotoviš ustrezne informacije ter pomoč, je lahko čudovito in pravljično dosti prej, še preden povsem izgubiš voljo in živce zaradi nasprotujočih si nasvetov družine, znancev in zdravstvenega osebja. Verjamem, da lahko dojiš. Pridruži se nam, da boš to verjela tudi sama! Izvedela boš: - kako vem, da imam dovolj mleka? - kaj lahko jem kot doječa mama? - kako preprečevati in reševati dojilne težave? - so moje bradavice primerne za dojenje? - kaj lahko že v nosečnosti naredim za uspeh? - …in še mnogo drugega, česar morda nisi slišala še nikjer. Kaj dobiš ob obisku delavnice? Poleg vseh informacij prejmeš tudi možnost telefonskega posveta kadarkoli in kdajkoli (ja, tudi ponoči ter ob nedeljah in praznikih) in kodo za 23% popust na Willmino knjigo 10 P-jev za uspešno dojenje. Investicija: 25€ na osebo, partner/otroček je dobrodošel brez doplačila. Za perspektivo: Če ne boš rabila kupovati adaptiranega mleka, se ti bo investicija povrnila v manj kot dveh tednih ;) Na voljo je omejeno število mest! Prijaviš se tukaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe2PZDauguQD9zs7N_t3-RfpV60suhLV2dXhFPyC0pEl3NzEQ/viewform?usp=sf_link

facebook.com

Celosten sklop srečanj, ki vas oboroži s potrebnim znanjem, da si zagotovite porod po svojih željah in v starševstvo vstopite čim manj obremenjeni. Nosečnost je čas sprememb, ki so lahko čudovite in v paru vzbudijo sanje in pričakovanja. Porod je proces, med katerim ženska zasije v vsej svoji moči, novorojenček pa ljubeče vstopi na ta svet. Zgodnje starševstvo je obdobje, ki je hormonsko in biološko podprto za navezovanje, počitek, crkljanje in ugoden razvoj malega bitja. Pa vendar se vse prepogosto zgodi, da nosečnost žensko obremenjuje, neuslišane porodne želje pustijo globoke rane in po porodu se vse skupaj le še stopnjuje z izzivi pri dojenju, zadovoljevanju dojenčkovih potreb in pomanjkanjem časa za skrb zase. Pri ciklusu srečanj MIRNO V POROD IN STARŠEVSTVO – Z INFORMACIJAMI DO DOBRIH ODLOČITEV bosta poleg informacij dobila tudi skupnost in podporo v drugih parih, ki gredo čez podobne izzive kot vidva. Obljubljam vama, da bosta ne glede na vajino situacijo in pretekle izkušnje na srečanjih našla koristne informacije zase. Z investicijo v vajin porod in starševstvo pa ne bosta dobila zgolj šestih srečanj, pač pa vsem udeležencem pripada tudi možnost brezplačnih posvetov preko telefona kadarkoli in kdajkoli, pa čeprav ponoči ali za praznik, prav tako pa se lahko včlanite v skrito Facebook skupino, namenjeno obiskovalcem srečanj, kjer boste lahko ostali na vezi z ostalimi pari in bomo lahko vprašanja razčlenili še bolj v podrobnosti. Pokrili bomo vse pomembne teme; kaj točno se dogaja tekom nosečnosti, kako poteka porodni proces, kakšne so možnosti v Sloveniji, kako sestaviti porodni načrt, kaj vse je potrebno narediti za uspešno dojenje, kako najlažje prepoznati in zadovoljiti potrebe novorojenčka,…seveda pa se bodo teme prilagajale tudi in predvsem obiskovalcem. Datumi srečanj: 1. srečanje – 5.6. ob 17h 2. srečanje – 7.6. ob 17h 3. srečanje – 12.6. ob 17h 4. srečanje – 14.6. ob 17h 5. srečanje – 19.6. ob 17h 6. srečanje – 21.6. ob 17h Lokacija: Studio Malisa, Jelenčeva ulica 1, vhod C7 (na koncu IBI centra), 4000 Kranj Investicija: - 25€ na srečanje, partner je dobrodošel brez doplačila - ob nakupu celotnega ciklusa v enem kosu vam pripada 10% popust Vsi udeleženci dobite majhno darilce in ker je na voljo več različnih, si ga boste lahko izbrali po vaši meri. V vsakem ciklusu srečanj nas bo obiskala tudi izkušena babica, ki bo povedala kaj o svojem delu in odgovorila na morebitna vprašanja. Prijave so zaradi omejenega števila mest in učinkovite organizacije obvezne. Za prijave in dodatne informacije sem vam na voljo preko facebooka, na mailu umbilica.rojstvo.mame@gmail.com ter na telefonski stevilki 040 707 777. Se vidimo!

facebook.com

Ob dnevu babic se mi zdi smiselno poudarit razliko med babiškim in zdravniškim modelom obporodne oskrbe. V Sloveniji je kontinuirane babiške oskrbe od cca. 20.000-ih porodnic letno deležnih le izbranih nekaj, ki s svojim denarjem plačajo samostojno babico. Babice v porodnišnicah nimajo avtonomije in so, tako kot 'pacientke', podrejene zdravnikom in politiki porodnišnice. Boj za pravice žensk in novorojencev, boj za varnost pri porodu, boj za zadovoljstvo, za dobre rezultate...vse to je tudi boj za babištvo. Kajti babice so tiste, ki vse to omogočajo, ki omogočajo najvišji nivo varnosti in zadovoljstva. Babice, ne zdravniki. In v Sloveniji te možnosti nimajo.

facebook.com

Na predavanjih o epiduralni se premalo govori o realnih odstotkih, zato pripravljam obsežen prispevek o vseh prednostih in tveganjih. Tukaj je predogled :)

facebook.com

RESNICA O MEDENIČNI VSTAVI

facebook.com

Zakaj bi par investiral v dulo in svetovalko za dojenje? Mislim, da številke odgovorijo na to vprašanje ;)

facebook.com

Statistika je močno orodje. Ko sem prvič prebrala, kakšno razliko delamo dule po statističnih podatkih, sem bila šokirana. Zdaj, ko analiziram svoje dokumente, pa lahko le počim od ponosa. Verjamem, da bodo v prihodnosti rezultati še boljši, saj se na napakah učimo. Število zajetih porodov: zadnjih 40 Carski rez: 7%, skupaj z elektivnim Ruptura s potrebo po šivanju: 2% Polno dojenje: 97%, 3% pa delno Iztis leže na hrbtu ali boku: 7% Iztis v pokončnem položaju: 93% Nobenega vakuuma, nobene epiziotomije, nobenih protibolečinskih sredstev, nobenih umetnih popadkov. Upam samo, da je tudi zadovoljstvo primerljivo :)

facebook.com

Slikica je za naprej, tukaj pa malo za nazaj... Leto 2016 je bilo zame daleč najbolj naporno in izzivalno do zdaj, hkrati pa se mi je odkupilo tudi z največjimi vrhunci v mojem življenju - 4 nora prijateljstva so se poglobila izven meja pričakovanj. Izpopolnjenost v poklicu je večja, kot sem si kdajkoli predstavljala. Resnično imam najboljše sodelavke na svetu in ekipa se širi. Moje lakote po znanju in učenju se ne da nasititi. In rezultati...boljših si ne bi mogla želeti. Kljub tragičnim situacijam, kljub potrebi po trezni glavi in hitrem ukrepanju ter kljub nepričakovanim izidom sem vedno naredila najboljše, kar sem lahko. Leto 2016 mi je torej dokazalo vsaj nekaj - karkoli pride, jaz to zmorem.

facebook.com

Danes delim analizo ene strahote, objavljene leta 1998, da bomo vsi razumeli, na podlagi česa se vrednoti (ne)varnost porodov doma. Kratka obnova, ki zastavi bralčev prvi vtis ob branju katerega koli znanstvenega članka, se bere grozno - 7,1/1000 perinatalnih smrti. Človek takoj pomisli, da je porod doma strašansko nevarna zadeva, kar nekateri (npr. dr. Chervenak letos v Postojni na Novakovih dnevih) izkoristijo za ustvarjanje splošne panike. Ta študija je odličen primer, zakaj je treba brati celoto in se potrudit najti razlage, da se nekaj naučimo in lahko delamo bolje. Zaključka, da je porod doma iz vidika perinatalne smrti tvegana zadeva, si ne bi smel privoščiti niti navaden smrtnik, kaj šele zdravnik ali drugi domnevni strokovnjak na področju perinatalne oskrbe. Začnemo torej s številko 50 smrti od 7002 porodov. Ugotovimo, da je zaradi zadušitve umrlo skupno 26 novorojenčkov, od tega je bilo: - najmanj 7 izven donošenosti, torej <37 ali >42 tednov gestacije - najmanj 4 v medenični vstavi, ki je bila predhodno znana - 2 dvojčka - pri najmanj 7 je bilo ŽE VEČ UR prej opaziti prisotnost mekonija in/ali upad srčnega utripa - pri 2 porodih v vodi NI BILO spremljanja srčnega utripa v drugi porodni dobi - 1 izmed novorojencev, pri katerem je prišlo do zastoja ramen in posledične smrti, je tehtal kar 6020g, česar se ne bi smelo spregledati Še dva izmed preostalih vzrokov smrti sta zaskrbljujoča - huda zahiranost plodu in smrtne malformacije. Zaradi obdobja, v katerem so se ti porodi odvijali, se zmoto lahko odpusti, vendar pa ne moremo tega reči za zahodni svet leta 2016. Malformacije in zahiranost bi se moglo odkriti pravočasno. Po prebranem celotnem tekstu ugotovimo, da je večina smrti nastopila pri novorojencih mater z VISOKIM tveganjem in/ali neprimernim spremljanjem poroda. Če tovrstne smrti izločimo, je številka precej bolj realna za naše razmere in kljub slabemu začetku študije skladna z mnogimi drugimi raziskavami, ki potrjujejo, da je smrtnost pri porodih doma z nizkim tveganjem enaka ali celo nižja v primerjavi z nizko tveganimi porodi v porodnišnici. Nauk zgodbe - berimo kritično. http://www.bmj.com/content/317/7155/384.short

facebook.com

Hvalezna za danasnjo izkusnjo, ceprav je bilo potrebno skreniti iz prvotnega plana. Dobila sem konkretne lekcije o potrpezljivosti, zaupanju, prepuscanju in ustvarjanju veliko iz nicesar. Tudi takrat, ko stvari ne gredo po nacrtu, se ni vsega konec - delo se sele zares pricne, ker je potrebno iz slabe situacije potegniti cim boljse. Dobrodosel, mali veliki mozek!

facebook.com

Quiz

BLIZU Umbilica - Rojstvo mame