Top Local Places

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura

91 avenue de Poissy, Le Mesnil-le-Roi, France
Media/News Company

Description

ad

Instytut Literacki powstał wiosną 1946 roku w Rzymie z inicjatywy Jerzego Giedroycia. Dziś Archiwa te wpisane są na Listę Pamięci Świata UNESCO. INSTYTUT LITERACKI powstał z inicjatywy Jerzego Giedroycia wiosną 1946 roku w Rzymie przy 2 Korpusie Polskim pod nazwą Casa Editrice „Lettere”. We Włoszech prowadził szeroką działalność wydawniczą na potrzeby wojska i rożnych jego formacji oraz realizując własne plany edytorskie. Od początku najbliższymi współpracownikami Giedroycia byli Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie, później dołączył Henryk Giedroyc. IL zadebiutował „Legionami” Henryka Sienkiewicza, wydając we wczesnym okresie książki w czterech seriach wydawniczych tj.: „Bibliotece Społeczno-Politycznej”, „Bibliotece Wiedzy”, „Bibliotece Przekładów” oraz na potrzeby rynku włoskiego „Capolavori della Letteratura Straniera” (Arcydzieła literatury światowej). W czerwcu 1947 roku ukazał się pierwszy numer pisma „Kultura” pod redakcją Giedroycia i Herlinga-Grudzińskiego.
Po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Giedroyc postanowił przenieść oficynę do Francji. Jesienią tego roku zamieszkał wraz Czapskim i małżeństwem Hertzów w podparyskim Maisons-Laffitte przy avenue Corneille, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Instytutu. W 1954 roku „Kultura” przeniosła się na avenue de Poissy (Le Mesnil le Roi), gdzie do dnia dzisiejszego mieści się siedziba Stowarzyszenia „Instytut Literacki Kultura”.
Krąg współpracowników „Kultury” współtworzyli m.in.: Juliusz Mieroszewski („Londyńczyk”), Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Konstanty A. Jeleński, Czesław Miłosz, Bohdan Osadczuk, Jerzy Stempowski, w późniejszym okresie Leopold Unger („Brukselczyk”), Wojciech Skalmowski czy Michał Heller. Krąg ten zmieniał się w czasie funkcjonowania wydawnictwa.

Nad Sekwaną pierwszoplanowe miejsce w działalności oficyny zajął miesięcznik „Kultura”, z roku na rok zdobywający coraz silniejszą pozycję pośród pism emigracyjnych. Dzięki strategii Giedroycia i gronu jego współpracowników „Kultura” wyrosła na samodzielny i niezależny finansowo ośrodek myśli politycznej, odgrywający istotną rolę w kształtowaniu opinii pośród rodaków na uchodźstwie oraz w Polsce. Nastawiona była na długofalową działalność, w ramach której tworzono koncepcje polityczne, dotyczące sposobów odzyskania niepodległości i przyszłości wolnej Polski. „Kultura” równie ważną rolę spełniała w jednoczeniu literatury emigracyjnej z krajową. Odgrywała także niebagatelną rolę w kontaktach Polaków z intelektualistami Zachodnimi, jak również z emigrantami z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z: Ukraińcami, Czechami, Rosjanami, Słowakami, czy Węgrami. Od początku jasno deklarowała prawo tych narodów do niepodległości i samostanowienia, które najpełniej wyrażała poprzez koncepcję ULB tj. wolnej i niezależnej Ukrainy, Litwy i Białorusi. Instytut szerzył również prawdziwe informacje na temat realiów i  istoty komunizmu wśród czytelników na Zachodzie – książki takie jak, Józefa Czapskiego „Na nieludzkiej ziemi”, czy „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego były jednymi z pierwszych świadectw na temat rzeczywistości systemu łagrów sowieckich. „Kultura” silnie oddziaływała na inteligencję w Polsce, wspierała tworzącą się opozycję demokratyczną i niezależny ruch wydawniczy. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce współorganizowała szeroką pomoc materialną dla środowisk niezależnych.

CONTACT

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

Dziś dom Instytutu Literackiego odwiedzili: prof Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Rodak - dyrektor Ośrodka Kultury Polskiej (Centre de civilisation polonaise) na uniwersytecie Paris-Sorbonne i Dariusz Wiśniewski - charge d'affaires ambasady RP w Paryżu.

Timeline Photos
facebook.com

Photos from Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura's post

Rozpoczęliśmy porządkowanie archiwum czasopism, potrwa to nieco bo Redaktor zebrał imponującą kolekcję gazet, w tym mnóstwa efemeryd, wychodzących nie tylko w czasie wojny ale i potem, na wszystkich kontynentach. Prócz pism wojskowych i politycznych są i takie jak owo na jednym z ostatnich zdjęć - "Miryzm" czasopismo poświęcone miłości, z naciskiem na miłość małżeńską, ale przeciw wielożeństwu. Wychodziło dość długo, w okolicach Liverpoolu. W niektórych znaleźliśmy ogłoszenia od których łza się w oku kręci - zaproszenie na odczyt Jerzego Stempowskiego, wstęp wolny.

Photos from Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura's post
facebook.com

Newsletter Kultury Paryskiej – luty 2017

Nasz comiesięczny serwis informacyjny. Zapraszamy.

facebook.com

Wszystkich użytkowników naszego repozytorium informujemy, że awaria została usunięta i repozytorium działa.

facebook.com

Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu – Portal Informacyjny o Sandomierzu

Od dziś jesteśmy w Sandomierzu

facebook.com

W Luksemburgu zmarł Bohdan Paczowski, wspaniały architekt, eseista i fotografik. Od połowy lat 60. zaprzyjaźniony z Witoldem Gombrowiczem, związany z Instytutem Literackim. Przez wiele lat fotografował ludzi i dom "Kultury". W naszym portalu można oglądać kilkadziesiąt zdjęć Jego autorstwa.

facebook.com

Konkurs!

Ogłaszamy Konkurs! Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Fundacja Kultury Paryskiej zapraszają do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. tematyki, terminu nadsyłania prac, składu jury oraz nagród, zawarte są w Regulaminie dostępnym poniżej. Udostępniajcie!

facebook.com

Photos from Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura's post

Styczeń w Laficie.

Photos from Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura's post
facebook.com

Pogrzeb Pomianowskiego. "Żegnamy człowieka olbrzymiego talentu" - Żoliborz

Jerzy Pomianowski został dziś pochowany na Powązkach. Wspominali go m.in. Daniel Olbrychski i Adam Pomorski - prezes polskiego PEN Clubu

facebook.com

Penclub

PEN Club informuje, że pogrzeb prof. Jerzego Pomianowskiego odbędzie się 10 stycznia o godzinie 12.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, po czym trumna złożona zostanie w grobie w Alei Zasłużonych. http://www.penclub.com.pl/odeszli

facebook.com

Timeline Photos

Ukazała się właśnie trzytomowa kontynuacja korespondencji Jerzego Giedroycia z Juliuszem Mieroszewskim. Wydanie obejmuje lata 1957-1975 (listy z lat 1949-1956 ukazały się nakładem Czytelnika w 1999 r.). Tym razem, w ramach serii kontynuowanej przez wydawnictwo Więź, dostajemy blisko 1400 stron niezwykle żywej wymiany listów między Redaktorem i czołowym publicystą „Kultury”. Edycję opracował prof. Rafał Habielski.

Timeline Photos
facebook.com

Korespondencja: Jerzy Pomianowski - Jerzy Giedroyc

Listy (oczywiście tylko kilka) wymienione pomiędzy Jerzym Giedroyciem i Jerzym Pomianowskim

facebook.com

Quiz