Top Local Places

NeuroCentar

Medvedgradska 37, I kat, Zagreb, Croatia
Medical Service

Description

ad

Neurološka ordinacija
Dijagnostika svih neuroloških bolesti, epilepsija i poremećaja spavanja,
Medvedgradska 37, Zg
neurocentar.hecimovic@gmail.com Neurološka ordinacija
Dijagnostika svih neuroloških bolesti, epilepsija i poremećaja spavanja,
Medvedgradska 37, Zg
neurocentar.hecimovic@gmail.com

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

facebook.com

Utorkom učimo

facebook.com

facebook.com

Zdravlje srca Skijanje pripada aerobnim vrstama tjelovježbi, koje su odlične za zdravlje kardiovaskularnog sustava. Skijanje će smanjiti rizik od nastanka srčanih bolesti i srčanog udara. Raspoloženje Svježi zrak povezan s kretanjem će potaknuti oslobađanje hormona sreće, endorfina i smanjiti razinu kortizola, hormona stresa.

facebook.com

VELIKA HLADNOĆA I OPASNOST OD MOŽDANOG UDARA Velika hladnoća predstavlja rizik ne samo za hipotermiju i smrzavanje, već i za moždani udar, infarkt srca i astmu. Tako npr. učestalost moždanog udara za hladnog vremena može biti povećana čak za 50%. Radi hladnoće, krvne žile, prvenstveno arterije, se stisnu i povise krvni tlak, kao i mogućnost infarkta srca. Znaci hipotermije su: drhtanje tijela, iscrpljenost, uznemirenost, slabije pamćenje i pojačana pospanost. Kako bi se lakše prilagodili izrazito niskim temperaturama, preporučuje se oblačiti slojevito, i na taj se način zašititi od vjetra, kiše ili snijega.

facebook.com

PROBLEMI SA SPAVANJEM Odraslima treba 6 do 8 sati sna svake noći, no većina iz određenih razloga ne može ispuniti ovu fiziološku potrebu. Iscrpljenost i neispavanost kao uzrok lošeg ili nedovoljnog spavanja dovodi do problema koji se manifestira kroz smanjenu radnu sposobnost ali i nemogućnost funkcioniranja u svim segmentima života osobe kojoj manjka zdravog sna. Probleme sa snom možemo imati zbog: • stresa • zdravstvenih problema i lijekova • smjenskog rada ili dužeg radnog vremena • svjetla ili buke • unosa alkohola ili konzumiranja hrane neposdno prije spavanja Simptomi poremećaja spavanja su: • pospanost tijekom dana • problem sa usnivanjem ili spavanjem kroz noć • sindrom nemirnih nogu • apnea • nepravilan rad srca • umor • razdražljivost • napetost/nervoza • depresija Najčešći poremećaji spavanja su nesanica, apneja u spavanju i narkolepsija. Nesanica može biti kratkotrajna ili kronična. Kratkotrajna (akutna) može trajati do tri tjedna, a najčešće uzroci su povezani s većim stresom uzrokavanim bolešću, promjenom navika i sličnim. Ovaj tip nesanice obično prestaje s nestankom uzroka koji ju je izazvao. Kronična nesanica s druge strane može potrajati nekoliko godina, a uzrok je obično više različitih čimbenika, koji se moraju pravovremeno dijagnosticirati, a potom liječiti. Apneja u snu je bolest koja se manifestira kao poremećaj u spavanju. Bolesnici koji boluju od te bolesti prestaju disati veći ili manji broj puta u snu, a da najčešće o tome nemaju pojma. Postoji opstruktivna i središnja apneja. Narkolepsija je kronični poremećaj spavanja, karakteriziran pretjeranom pospanošću i iznenadnim napadajima sna. Kod narkolepsije se može javiti još i katapleksija odnosno iznenadna mišićna slabost koja je izazvana snažnim osjećajima ili nastaje spontano bez emocionalnog okidača. Za dobar san mogu pomoći: • izbjegavanje i smanjenje stresa • izbjegavanje teške hrane navečer • umjerena fizička aktivnost • emocionalno zadovoljstvo • izbjegavanje pretjeranog uzbuđenja • opuštanje

facebook.com

Želimo s vama podijeliti sve kreativne ideje. Naročito stimulativne!

facebook.com

U Neuro Centru dijagnosticiramo poremećaje spavanja, kao što su apneje, narkolepsije i parasomnije. Za naše pacijente nešto više o tome: SPAVANJE San je fiziološka pojava koja se izmjenjuje sa stanjem budnosti u okviru ritma dana i noći, a služi odmaranju i oporavku organizma. U toku spavanja opća aktivnost je smanjena, što znači da, izostaju reakcije na većinu podražaja iz okoline, smanjena je aktivnosti skeletnih mišića, smanjen je i veći broj vegetativnih funkcija (puls, krvni tlak, tjelesna temperatura, disanje), pri čemu prevladava rad parasimpatikusa. FAZE SPAVANJA Postoje četiri faze non-REM spavanja i REM spavanje. Tijekom non-REM spavanja u svakoj sljedećoj fazi spavanja srčani ritam i ritam disanja su sporiji nego u prethodnoj fazi i povećava se postotak sporih valova velike amplitude. Nakon 90 minuta od početka spavanja prelazi se u prvu REM fazu. Tu dolazi do brzih pokreta očiju, po čemu je ta faza i dobila ime Rapid Eye Movements = paradoksalno spavanje = aktivno spavanje. REM faze tijekom noći postaju duže (do pola sata), tijekom njih se oči spavača pokreću lijevo – desno iza zatvorenih kapaka intenzitetom 50 do 60 puta u minuti, što odražava aktivnost živčanog sustava. U ovoj se fazi također ubrzava puls, raste krvni tlak, ubrzava se disanje i javljaju se trzaji mišića.

facebook.com

🌨️☃️❄️🤭

facebook.com

facebook.com

Ovaj tjedan je bio i Međunarodni dan epilepsija.

facebook.com

facebook.com

Quiz

U OKOLINI NeuroCentar