Top Local Places

Knjižnica Savica

Ljerke Šram 4, Zagreb, Croatia
Library

Description

ad

Svrha je ove stranice obavještavanje o aktualnim događanjima u Knjižnici Savica.  Knjižnica Savica dio je mreže Knjižnica grada Zagreba. Otvorena je 1993. godine kao novi ogranak Knjižnice Marina Držića.

U prostoru od 200 četvornih metara smješten je odjel za djecu i mlade, odjel za odrasle, čitaonica periodike te dva radna stola s četiri čitalačka mjesta.

Informacije o povijesti knjižnice, svim stalnim aktivnostima kao i povremenim događanjima knjižnice dostupne su na službenim stranicama Knjižnica grada Zagreba:

http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/knjiznica-savica/65

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

„U dobrim rukama“ izložba je fotografija iz kalendara Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba za 2019. Fotografije razotkrivaju svakodnevicu terenske službe Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba. U njoj djelatnici skloništa primaju pozive u pomoć raznim životinjama – od kućnih ljubimaca do divljih životinja. Prizori se od intervencije do intervencije razlikuju. Katkad pronalaze odbačene štence ili izgladnjelog psa, koji put zalutalu pticu ili ozlijeđenu srnu, a ponekad iscrpljenog kunića… Fotografije će u Knjižnici Savica biti izložene tijekom kolovoza 2019. godine.

„U dobrim rukama“ izložba je fotografija iz kalendara Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba za 2019. 
 
Fotografije razotkrivaju svakodnevicu terenske službe Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba. U njoj djelatnici skloništa primaju pozive u pomoć raznim životinjama – od kućnih ljubimaca do divljih životinja. Prizori se od intervencije do intervencije razlikuju. Katkad pronalaze odbačene štence ili izgladnjelog psa, koji put zalutalu pticu ili ozlijeđenu srnu, a ponekad iscrpljenog kunića…

Fotografije će u Knjižnici Savica biti izložene tijekom kolovoza 2019. godine.
facebook.com

Photos from Knjižnica Savica's post

["Kaleidoskopi ljeta" Darinke Rundek] U Knjižnici Savica tijekom srpnja bit će izloženi ukrasni i uporabni predmeti izrađeni tehnikom mozaika. Autorica je izložbe gospođa Darinka Rundek, rođena 1934. godine. Odlaskom u mirovinu počela je stjecati znanja o keramici na Otvorenom učilištu u Zagrebu kod Mirjane Rajković. Završila je i tečaj fuzije pod vodstvom Karmen Ptičar i tečaj mozaika kod Sonje i Sandre Šesto. Dugogodišnje iskustvo u izradi mozaika utkano je u bogati i osebujni umjetničin opus koji oduševljava skladom i dekorativnošću.

Photos from Knjižnica Savica's post
facebook.com

STAKLOPRIČA - Biserka Hunjadi-Hrenar Izložba ukrašenih staklenih teglica „StakloPriča” prikazuje jedan dio kolekcije umjetničkih rukotvorina koje su izradile vrijedne ruke gospođe Biserke Hunjadi-Hrenar. Staklene teglice ukrašene su bojom, žicom, špagom, plastičnim mrežicama i salvetama te izložene u kombinaciji s čudesnim pletivom, nakitom ispletenim prstima. Ukrašavanjem starih staklenih teglica udahnjuje se nov život već upotrebljenim predmetima koji se mogu koristiti kao vaze, držači i spremnici za različite predmete ili kao ukras za sebe. Biserka Hunjadi-Hrenar rođena je 1956. u malom mjestu Sveta Marija u Međimurju. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, smjer keramika. Po završetku srednje škole zapošljava se u poduzeću Centroreklam kao projektant svijetlećih reklama, a kasnije se u komercijalno-marketinškom odjelu tvrtke Prodex bavi dizajnom i nabavkom ambalaže za prehrambene proizvode te uređenjem velesajamskih izloga i štandova. Odlaskom u mirovinu postaje član Kreativne radionice Matice umirovljenika Novi Zagreb-Sloboština, kao i Keramičke radionice u sklopu Doma za starije Sveta Ana Zagreb. Bavi se izradom nakita od konca, vune i špage te recikliranih materijala poput tkanine i plastike tehnikama pletenja i šivanja. Uz izradu nakita bavi se i ukrašavanjem raznih uporabnih predmeta poput svijeća, drvenih i kartonskih kutija, kuglica za bor, uskršnjih jaja i staklenih predmeta tehnikom decoupage te izradom cvijeća od krep-papira tehnikama presavijanja, kao i izradom čestitaka tehnikom quilling. Živi i radi u Zagrebu. Izložbu je moguće razgledati u Knjižnici Savica od 10. lipnja do 29. lipnja 2019.

STAKLOPRIČA - Biserka Hunjadi-Hrenar

Izložba ukrašenih staklenih teglica „StakloPriča” prikazuje jedan dio kolekcije umjetničkih rukotvorina koje su izradile vrijedne ruke gospođe Biserke Hunjadi-Hrenar. Staklene teglice ukrašene su bojom, žicom, špagom, plastičnim mrežicama i salvetama te izložene u kombinaciji s čudesnim pletivom, nakitom ispletenim prstima. Ukrašavanjem starih staklenih teglica udahnjuje se nov život već upotrebljenim predmetima koji se mogu koristiti kao vaze, držači i spremnici za različite predmete ili kao ukras za sebe.

Biserka Hunjadi-Hrenar rođena je 1956. u malom mjestu Sveta Marija u Međimurju. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, smjer keramika. Po završetku srednje škole zapošljava se u poduzeću Centroreklam kao projektant svijetlećih reklama, a kasnije se u komercijalno-marketinškom odjelu tvrtke Prodex bavi dizajnom i nabavkom ambalaže za prehrambene proizvode te uređenjem velesajamskih izloga i štandova.

Odlaskom u mirovinu postaje član Kreativne radionice Matice umirovljenika Novi Zagreb-Sloboština, kao i Keramičke radionice u sklopu Doma za starije Sveta Ana Zagreb.

Bavi se izradom nakita od konca, vune i špage te recikliranih materijala poput tkanine i plastike tehnikama pletenja i šivanja. Uz izradu nakita bavi se i ukrašavanjem raznih uporabnih predmeta poput svijeća, drvenih i kartonskih kutija, kuglica za bor, uskršnjih jaja i staklenih predmeta  tehnikom decoupage te izradom cvijeća od krep-papira tehnikama presavijanja, kao i izradom čestitaka tehnikom quilling. Živi i radi u Zagrebu.

Izložbu je moguće razgledati u Knjižnici Savica od 10. lipnja do 29. lipnja 2019.
facebook.com

„Sava – sport i rekreacija“ Izložba fotografija rijeke Save autorice Branke Dimić nadovezuje se na izložbu postavljenu prošle godine u Knjižnici Savica i nastavlja prikazivati skrivenu ljepotu rijeke viđenu okom kajakašice. Ovaj put, osim rekreativnog kajakarenja, izložba prikazuje i početke kajakaško-kanuističkog sporta na rijeci Savi i jezeru Jarun koje je, zapravo, nekadašnji zaostali, napušteni rukavac Save. Snimke na jezeru Jarun nastale su na natjecanju mlađih sportskih kategorija koje se održalo u „vodenom klupskom dvorištu“ Kanu kluba Končar. Nadamo se da će izložba inspirirati najmlađe posjetioce knjižnice da se pridruže Kanu klubu Končar i da se počnu baviti ovim lijepim i zdravim sportom koji nas ujedno spaja s prirodom. Izložba će na Dječjem odjelu Knjižnice Savica biti postavljena do 30. lipnja 2019. #BrankaDimić #KanuklubKončar

„Sava – sport i rekreacija“ 

Izložba fotografija rijeke Save autorice Branke Dimić nadovezuje se na izložbu postavljenu prošle godine u Knjižnici Savica i nastavlja prikazivati skrivenu ljepotu rijeke viđenu okom kajakašice.

Ovaj put, osim rekreativnog kajakarenja, izložba prikazuje i početke kajakaško-kanuističkog sporta na rijeci Savi i jezeru Jarun koje je, zapravo, nekadašnji zaostali, napušteni rukavac Save. Snimke na jezeru Jarun nastale su na natjecanju mlađih sportskih kategorija koje se održalo u „vodenom klupskom dvorištu“ Kanu kluba Končar.

Nadamo se da će izložba inspirirati najmlađe posjetioce knjižnice da se pridruže Kanu klubu Končar i da se počnu baviti ovim lijepim i zdravim sportom koji nas ujedno spaja s prirodom.

Izložba će na Dječjem odjelu Knjižnice Savica biti postavljena do 30. lipnja 2019. 

#BrankaDimić #KanuklubKončar
facebook.com

[utorak, 4. lipnja 2019. u 18 sati] Pozivamo vas na predavanje "Najsporije putovanje na svijetu" koje će u utorak 4. lipnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica održati Oliver Linzbauer. Oliver je na to putovanje krenuo 2014., a trebale su mu gotovo dvije godine da dosegne Kolumbiju. Te dvije godine ubraja u vrlo korisno životno iskustvo tijekom kojega je kročio nogom na afrički kontinent, jedrio preko Atlantika, preživio surovost života na kokosima i u tirkiznom plićaku mnogih karipskih otoka, svladao španjolski u razgovoru s meksičkim Jehovinim svjedocima, kao kuhar malog bara jedne pacifičke plaže naučio sve o pečenju ananasa u pećnici, upoznao čari pripreme večere na vulkanskoj pari i u ocean stavio nekoliko stotina tek izleglih kornjača. Oliver Linzbauer rođen je 1980. u Zagrebu, gdje završava osnovnu i srednju školu te na FER-u stječe titulu diplomiranog inženjera. Nekoliko godina nakon toga shvaća da je život prekratak za rad iza kompjuterskog zaslona pa se pokušava profesionalno orijentirati na nešto drugo. Srećom, hobi ga dovodi do osvajanja nekoliko nacionalnih DJ nagrada i odvodi na svjetsko DJ prvenstvo 2013. u daleki Toronto. Trenutačno se bavi iskustvenom edukacijom djece pri čemu usred Like mlade uči o čvorovima bitnim za život u prirodi, kompasu, kuhanju na vatri i najvažnije, timskom radu. Poznavatelj je permakulture i prirodnog graditeljstva i nada se da će, jednog dana, živjeti u drvenoj kući. Višak vremena trenutačno provodi u kvartovskoj knjižnici gdje vodi radionice crtanja, tražeći ekipu koja dobro slaže „šalunge“ za podzemnu cisternu, preslušavajući glazbu sedamdesetih te se još uvijek pokušava profesionalno orijentirati.

[utorak, 4. lipnja 2019. u 18 sati]

Pozivamo vas na predavanje "Najsporije putovanje na svijetu" koje će u utorak 4. lipnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica održati Oliver Linzbauer.

Oliver je na to putovanje krenuo 2014., a trebale su mu gotovo dvije godine da dosegne Kolumbiju. Te dvije godine ubraja u vrlo korisno životno iskustvo tijekom kojega je kročio nogom na afrički kontinent, jedrio preko Atlantika, preživio surovost života na kokosima i u tirkiznom plićaku mnogih karipskih otoka, svladao španjolski u razgovoru s meksičkim Jehovinim svjedocima, kao kuhar malog bara jedne pacifičke plaže naučio sve o pečenju ananasa u pećnici, upoznao čari pripreme večere na vulkanskoj pari i u ocean stavio nekoliko stotina tek izleglih kornjača.

Oliver Linzbauer rođen je 1980. u Zagrebu, gdje završava osnovnu i srednju školu te na FER-u stječe titulu diplomiranog inženjera. Nekoliko godina nakon toga shvaća da je život prekratak za rad iza kompjuterskog zaslona pa se pokušava profesionalno orijentirati na nešto drugo. Srećom, hobi ga dovodi do osvajanja nekoliko nacionalnih DJ nagrada i odvodi na svjetsko DJ prvenstvo 2013. u daleki Toronto. 

Trenutačno se bavi iskustvenom edukacijom djece pri čemu usred Like mlade uči o čvorovima bitnim za život u prirodi, kompasu, kuhanju na vatri i najvažnije, timskom radu. Poznavatelj je permakulture i prirodnog graditeljstva i nada se da će, jednog dana, živjeti u drvenoj kući. Višak vremena trenutačno provodi u kvartovskoj knjižnici gdje vodi radionice crtanja, tražeći ekipu koja dobro slaže „šalunge“ za podzemnu cisternu, preslušavajući glazbu sedamdesetih te se još uvijek pokušava profesionalno orijentirati.
facebook.com

[Pjesničko-glazbena večer „Zagrebu na dar“ u Knjižnici Savica; 28. 5. 2019. u 18 sati] Pjesničko-glazbena večer „Zagrebu na dar“ održat će se u utorak 28. svibnja u 18 sati u Knjižnici Savica. Tom prigodom svoje najljepše stihove posvećene Zagrebu čitat će pjesnici Božica Drakulić, Ivan Ivek Milčec i Damir Pilko uz prigodnu glazbenu pratnju Tri Trnjanke. Ovoj svečanoj zagrebačkoj večeri stihova i glazbe povod je Dan grada Zagreba, koji se slavi 31. svibnja. Damir Pilko rođen je 1956. godine u Zagrebu, gdje je odrastao i živi. S pisanjem i objavljivanjem stihova počinje već kao srednjoškolac. Dosad je objavio zbirke pjesama „Sudbina jednog cvijeta“ (2006.), „Senje i kušleci: o ljubavi po međimurski“ (2013.) te „Riječ po riječ… ljubav… i poneka ruža“ (2014.). Surađuje i s poznatim autorima zabavne i tamburaške glazbe pa su mu mnogi stihovi uglazbljeni. Aktivni je član većeg broja udruga umjetnika. U ljepotama Međimurja pronalazi bogatu inspiraciju te je velik dio njegovih stihova pisan kajkavskim dijalektom. Ivek Milčec rođen je i danas živi u Zagrebu, no velik dio svoga života proveo je u Berlinu. Od 1976. kontinuirano objavljuje u tiskanim medijima, a danas i internetskim medijima. Pokretač je mnogih kulturnih akcija i događanja u iseljeništvu pa tako 1980. sudjeluje u osnivanju Hrvatskog kulturnog društva „Vladimir Fran Mažuranić“, kojemu je dugo godina bio i predsjednik. Godine 2001. objavio je svoju prvu knjigu izabranih tekstova iz medija „Pinklec“, zatim crtice iz iseljeničkog života „Pod starim hrastom“ 2005. Uslijedile su zbirke kajkavske poezije „Štel bi te belega imeti“ 2012., „Ceker pun stiha“ 2014. i „Mome Zagrebu“ 2016. Božica Drakulić rođena je 22. 12. 1947. u Zagrebu, gdje i danas živi i stvara. Po zanimanju je odgajateljica u mirovini. Piše poeziju za djecu i odrasle na standardu i kajkavskom izričaju. Dosada je objavila zbirku poezije za djecu pod nazivom „Otvori prozor – ispruži dlanove“. Svoje pjesme objavljuje u mnogim zajedničkim zbirkama i zbornicima. Dobitnica je 2. nagrade na Festivalu kajkavske poezije i glazbe u Kustošiji 2017. Neke su joj pjesme i uglazbljene. #DangradaZagreba #zajednopodržimopoeziju

[Pjesničko-glazbena večer „Zagrebu na dar“ u Knjižnici Savica; 28. 5. 2019. u 18 sati]

Pjesničko-glazbena večer „Zagrebu na dar“ održat će se u utorak 28. svibnja u 18 sati u Knjižnici Savica. Tom prigodom svoje najljepše stihove posvećene Zagrebu čitat će pjesnici Božica Drakulić, Ivan Ivek Milčec i Damir Pilko uz prigodnu glazbenu pratnju Tri Trnjanke. Ovoj svečanoj zagrebačkoj večeri stihova i glazbe povod je Dan grada Zagreba, koji se slavi 31. svibnja.

Damir Pilko rođen je 1956. godine u Zagrebu, gdje je odrastao i živi. S pisanjem i objavljivanjem stihova počinje već kao srednjoškolac. Dosad je objavio zbirke pjesama „Sudbina jednog cvijeta“ (2006.), „Senje i kušleci: o ljubavi po međimurski“ (2013.) te „Riječ po riječ… ljubav… i poneka ruža“ (2014.). Surađuje i s poznatim autorima zabavne i tamburaške glazbe pa su mu mnogi stihovi uglazbljeni. Aktivni je član većeg broja udruga umjetnika. U ljepotama Međimurja pronalazi bogatu inspiraciju te je velik dio njegovih stihova pisan kajkavskim dijalektom.

Ivek Milčec rođen je i danas živi u Zagrebu, no velik dio svoga života proveo je u Berlinu. Od 1976. kontinuirano objavljuje u tiskanim medijima, a danas i internetskim medijima. Pokretač je mnogih kulturnih akcija i događanja u iseljeništvu pa tako 1980. sudjeluje u osnivanju Hrvatskog kulturnog društva „Vladimir Fran Mažuranić“, kojemu je dugo godina bio i predsjednik. Godine 2001. objavio je svoju prvu knjigu izabranih tekstova iz medija „Pinklec“, zatim crtice iz iseljeničkog života „Pod starim hrastom“ 2005. Uslijedile su zbirke kajkavske poezije „Štel bi te belega imeti“ 2012., „Ceker pun stiha“ 2014. i „Mome Zagrebu“ 2016.

Božica Drakulić rođena je 22. 12. 1947. u Zagrebu, gdje i danas živi i stvara. Po zanimanju je odgajateljica u mirovini. Piše poeziju za djecu i odrasle na standardu i kajkavskom izričaju. Dosada je objavila zbirku poezije za djecu pod nazivom „Otvori prozor – ispruži dlanove“. Svoje pjesme objavljuje u mnogim zajedničkim zbirkama i zbornicima. Dobitnica je 2. nagrade na Festivalu kajkavske poezije i glazbe u Kustošiji 2017. Neke su joj pjesme i uglazbljene. 

#DangradaZagreba #zajednopodržimopoeziju
facebook.com

Pozivamo vas na otvorenje izložbe „Trnje – ljudi, život i prostor“ u ponedjeljak 27. svibnja u 18:30. Izložba obuhvaća izbor najboljih fotografija Trnja u 2018. godini izabranih na natječaju koji je 2018. godine raspisalo Vijeće Gradske četvrti Trnje u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Zagreb, Zagrebačkom zajednicom tehničke kulture te Zagrebačkim fotokino savezom. Cilj ovoga natječaja jest da se tradicionalno obilježavanje Dana Trnja obogati godišnjom izložbom fotografija današnjega Trnja i trnjanske svakodnevice te da se na taj način stvori jedna zaokružena trnjanska fotografska priča. U predgovoru kataloga izložbe, koja je tijekom lipnja 2018. postavljena u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb član Vijeća Gradske četvrti Trnje i ocjenjivačkoga povjerenstva natječaja Nenad Predovan ističe: „Trnje je jedna od 17 zagrebačkih gradskih četvrti. Pred drugima ističe se svojom raznolikošću. Kroz povijest je to bila ruralna sredina i zagrebačka provincija s vrtovima koji su hranili Zagreb, kasnije se razvila u radničku sredinu s tvornicama i mnogim obrtima, potom je prerasla u sveučilišnu sredinu u širem zagrebačkom središtu, a danas je na Trnju administrativno središte grada s mnogim ministarstvima i državnim institucijama. Ni u jednoj zagrebačkoj gradskoj četvrti ne prožima se staro i novo kao na Trnju. Moderna zdanja suvremene arhitekture niču uz zgrade prošlih vremena. Brzi ritam života naočigled mijenja vizuru Trnja. Samo Trnjani ostaju isti. Oni koji su na Trnju generacijama i imaju žive priče o skeli na Savi i vremenima kad je na mjestu današnjeg savskog nasipa bilo kupalište i svojevrsna zagrebačka rivijera, o starom trnjanskom placu, kinu i plesnjacima na Trnju i o mnogome čega više nema. (...) O Trnju postoje mnoge priče i pjesme, posvećene su mu mnoge skladbe, ali ne postoji zaokružena trnjanska fotografska priča.“ Na fotografski natječaj, koji je Vijeće otvorilo za sve ljubitelje fotografije, amatere i profesionalce, Trnjane, ali i sve posjetitelje Trnja, javila su se 52 autora s ukupno 248 fotografija. Za izložbu je odabrano 50 najuspjelijih fotografija 26 različitih autora, a nagrađeno ih je 10 (jedna prvonagrađena, dvije drugonagrađene, tri trećenagrađene te četiri pohvaljene fotografije). Izložba fotografija „Trnje – ljudi, život i prostor“ u Knjižnici Savica bit će postavljena do 8. lipnja 2019.

Pozivamo vas na otvorenje izložbe „Trnje – ljudi, život i prostor“ u ponedjeljak 27. svibnja u 18:30.

Izložba obuhvaća izbor najboljih fotografija Trnja u 2018. godini izabranih na natječaju koji je 2018. godine raspisalo Vijeće Gradske četvrti Trnje u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Zagreb, Zagrebačkom zajednicom tehničke kulture te Zagrebačkim fotokino savezom.

Cilj ovoga natječaja jest da se tradicionalno obilježavanje Dana Trnja obogati godišnjom izložbom fotografija današnjega Trnja i trnjanske svakodnevice te da se na taj način stvori jedna zaokružena trnjanska fotografska priča.

U predgovoru kataloga izložbe, koja je tijekom lipnja 2018. postavljena u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb član Vijeća Gradske četvrti Trnje i ocjenjivačkoga povjerenstva natječaja Nenad Predovan ističe:

„Trnje je jedna od 17 zagrebačkih gradskih četvrti. Pred drugima ističe se svojom raznolikošću. Kroz povijest je to bila ruralna sredina i zagrebačka provincija s vrtovima koji su hranili Zagreb, kasnije se razvila u radničku sredinu s tvornicama i mnogim obrtima, potom je prerasla u sveučilišnu sredinu u širem zagrebačkom središtu, a danas je na Trnju administrativno središte grada s mnogim ministarstvima i državnim institucijama.

Ni u jednoj zagrebačkoj gradskoj četvrti ne prožima se staro i novo kao na Trnju. Moderna zdanja suvremene arhitekture niču uz zgrade prošlih vremena. Brzi ritam života naočigled mijenja vizuru Trnja. Samo Trnjani ostaju isti. Oni koji su na Trnju generacijama  i imaju žive priče o skeli na Savi i vremenima kad je na mjestu današnjeg savskog nasipa bilo kupalište i svojevrsna zagrebačka rivijera, o starom trnjanskom placu, kinu i plesnjacima na Trnju i o mnogome čega više nema. (...) O Trnju postoje mnoge priče i pjesme, posvećene su mu mnoge skladbe, ali ne postoji zaokružena trnjanska fotografska priča.“

Na fotografski natječaj, koji je Vijeće otvorilo za sve ljubitelje fotografije, amatere i profesionalce, Trnjane, ali i sve posjetitelje Trnja, javila su se 52 autora s ukupno 248 fotografija.  Za izložbu je odabrano 50 najuspjelijih fotografija 26 različitih autora, a nagrađeno ih je 10 (jedna prvonagrađena, dvije drugonagrađene, tri trećenagrađene te četiri pohvaljene fotografije).

Izložba fotografija „Trnje – ljudi, život i prostor“ u Knjižnici Savica bit će postavljena do 8. lipnja 2019.
facebook.com

Budući da je ostalo još nekoliko mjesta, podsjećamo da će Ruža Petric, logopedinja iz Logopedskog centra Govorni Oblačić, u petak 24. svibnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica održat će logopedsko savjetovanje za roditelje. Prijave na savjetovanje su obavezne i primaju se u samoj knjižnici, telefonski (01 6115 927) ili na mail: knjiznica.savica@kgz.hr.

Budući da je ostalo još nekoliko mjesta, podsjećamo da će Ruža Petric, logopedinja iz Logopedskog centra Govorni Oblačić,  u petak 24. svibnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica održat će logopedsko savjetovanje za roditelje.

Prijave na savjetovanje su obavezne i primaju se u samoj knjižnici, telefonski (01 6115 927) ili na mail: knjiznica.savica@kgz.hr.
facebook.com

[utorak, 21. 5. 2019. u 18 sati] U okviru projekta „Na Trnju sa zvijezdama“ u utorak 21. svibnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica predstavljamo pjesnika, romanopisca i dramatičara Tomislava Zajeca, peterostrukog dobitnika državne Nagrade za dramsko djelo Marin Držić, nositelja dviju nagrada Goran za mlade pjesnike, dviju nagrada Marul za suvremeni dramski tekst i dramatizaciju te brojnih drugih nagrada za književni, dramski i scenaristički rad, između kojih se posebno ističe međunarodna nagrada Grand Prix 29. Journées de Lyon des Auteurs de Theatre, koju je 2018. godine, na najvećem natječaju za dramske pisce u francuskom govornom svijetu, osvojio za dramski tekst „Trebalo bi prošetati psa“ u prijevodu Karine Samardžije. Tomislav Zajec rođen je 1972. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji dramske umjetnosti, gdje i danas radi kao docent na Odsjeku za dramaturgiju. U književnost je ušao kao pjesnik, dokazao se i kao vješt romanopisac, a svojim prvim romanom „Soba za razbijanje“ 1998. osvojio je naklonost i kritike i publike. Glavno područje njegova rada originalni su dramski tekstovi, kao i brojne adaptacije i dramatizacije za hrvatska kazališta poput dramatizacije romana „Črna mati zemla“ Kristiana Novaka, nagrađivane predstave Zagrebačkog kazališta mladih. Njegov dosadašnji opus sadrži četiri objavljena romana i četiri zbirke poezije, deset originalnih dramskih tekstova te dva filmska scenarija po kojima su snimljeni filmovi „Majka asfalta“ u režiji Dalibora Matanića i „Trebalo bi prošetati psa“ u režiji Filipa Peruzovića. Radovi su mu prevedeni na engleski, mađarski, poljski, slovenski, njemački, španjolski, rumunjski i ruski jezik, a drame su mu izvođene su u Zagrebu, Varaždinu, Dubrovniku, Ljubljani, Sarajevu, Novom Sadu, Londonu, Buenos Airesu, Glasgowu, Bradfordu, Norwichu, Bukureštu, Braili i Ipswichu. Voditelj je dramskih i scenarističkih radionica, a 2012. izdao je knjigu „Pravila igre: od prve ideje do prvog dramskog teksta“, prvi priručnik za pisanje dramskih tekstova na hrvatskome jeziku. #NaTrnjusazvijezdama #TomislavZajec

[utorak, 21. 5. 2019. u 18 sati]

U okviru projekta „Na Trnju sa zvijezdama“ u utorak 21. svibnja 2019. u 18 sati u Knjižnici Savica predstavljamo pjesnika, romanopisca i dramatičara Tomislava Zajeca, peterostrukog dobitnika državne Nagrade za dramsko djelo Marin Držić, nositelja dviju nagrada Goran za mlade pjesnike,  dviju nagrada Marul za suvremeni dramski tekst i dramatizaciju te brojnih drugih nagrada za književni, dramski i scenaristički rad, između kojih se posebno ističe međunarodna nagrada Grand Prix 29. Journées de Lyon des Auteurs de Theatre, koju je 2018. godine, na najvećem natječaju za dramske pisce u francuskom govornom svijetu, osvojio za dramski tekst „Trebalo bi prošetati psa“ u prijevodu Karine Samardžije.  

Tomislav Zajec rođen je 1972. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji dramske umjetnosti, gdje i danas radi kao docent na Odsjeku za dramaturgiju. U književnost je ušao kao pjesnik, dokazao se i kao vješt romanopisac, a svojim prvim romanom „Soba za razbijanje“ 1998. osvojio je naklonost i kritike i publike. Glavno područje njegova rada originalni su dramski tekstovi, kao i brojne adaptacije i dramatizacije za hrvatska kazališta poput dramatizacije romana „Črna mati zemla“ Kristiana Novaka, nagrađivane predstave Zagrebačkog kazališta mladih.

Njegov dosadašnji opus sadrži četiri objavljena romana i četiri zbirke poezije, deset originalnih dramskih tekstova te dva filmska scenarija po kojima su snimljeni filmovi „Majka asfalta“ u režiji Dalibora Matanića i „Trebalo bi prošetati psa“ u režiji Filipa Peruzovića. Radovi su mu prevedeni na engleski, mađarski, poljski, slovenski, njemački, španjolski, rumunjski i ruski jezik, a drame su mu izvođene su u Zagrebu, Varaždinu, Dubrovniku, Ljubljani, Sarajevu, Novom Sadu, Londonu, Buenos Airesu, Glasgowu, Bradfordu, Norwichu, Bukureštu, Braili i Ipswichu.

Voditelj je dramskih i scenarističkih radionica, a 2012. izdao je knjigu „Pravila igre: od prve ideje do prvog dramskog teksta“, prvi priručnik za pisanje dramskih tekstova na hrvatskome jeziku.

#NaTrnjusazvijezdama #TomislavZajec
facebook.com

[ponedjeljak, 20. svibnja 2019. u 18 sati] Novo putopisno predavanje „550 dana Japana – svakodnevni život u zemlji neobičnosti“ održat će se u Knjižnici Savica u ponedjeljak 20. svibnja s početkom u 18 sati. Jesu li Japanci doista takvi radoholičari? Kakav je pogled sa svete planine Fuji? Čemu služe plastični sushiji? Može li se ući u vlak bez guranja i što pegla za kosu traži na autobusnom kolodvoru? Što Japanci znaju o Hrvatskoj i Hrvatima, a što bismo mi mogli naučiti od njih? O tim i drugim temama govorit će Marina Šišak, profesorica francuskog jezika i povijesti umjetnosti, trenutačno zaposlena kao lektorica na Sveučilištu u Zadru. Od 2016. do 2018. provela je godinu i pol dana u Tokiju pod pokroviteljstvom japanske Vlade, gdje je pohađala sveučilišni program stručnog usavršavanja za profesore, otkrivala japanski jezik i kulturu i svirala ukulele. Dobro nam došli!

[ponedjeljak, 20. svibnja 2019. u 18 sati]

Novo putopisno predavanje „550 dana Japana – svakodnevni život u zemlji neobičnosti“ održat će se u Knjižnici Savica u ponedjeljak 20. svibnja s početkom u 18 sati. 

Jesu li Japanci doista takvi radoholičari? Kakav je pogled sa svete planine Fuji? Čemu služe plastični sushiji? Može li se ući u vlak bez guranja i što pegla za kosu traži na autobusnom kolodvoru? Što Japanci znaju o Hrvatskoj i Hrvatima, a što bismo mi mogli naučiti od njih? 

O tim i drugim temama govorit će Marina Šišak, profesorica francuskog jezika i povijesti umjetnosti, trenutačno zaposlena kao lektorica na Sveučilištu u Zadru. Od 2016. do 2018. provela je godinu i pol dana u Tokiju pod pokroviteljstvom japanske Vlade, gdje je pohađala sveučilišni program stručnog usavršavanja za profesore, otkrivala japanski jezik i kulturu i svirala ukulele.

Dobro nam došli!
facebook.com

Novo logopedsko savjetovanje u Knjižnici Savica! U petak 24. svibnja u 18 sati. :-)

Novo logopedsko savjetovanje u Knjižnici Savica! U petak 24. svibnja u 18 sati. :-)
facebook.com

Za sve obožavatelje Mrljeka i Prljeka :-) Jelena Pervan, autorica slikovnica o Mrljeku i Prljeku, gostuje danas u Pričaonici Knjižnice Savica od 17:30. #MrljekiPrljek #JelenaPervan

Za sve obožavatelje Mrljeka i Prljeka :-) 

Jelena Pervan, autorica slikovnica o Mrljeku i Prljeku, gostuje danas u Pričaonici Knjižnice Savica od 17:30.

#MrljekiPrljek #JelenaPervan
facebook.com

Quiz