Top Local Places

Sveučilišna knjižnica Rijeka

Dolac 1, Rijeka, Croatia
Library

Description

ad

Temelj fonda Sveučilišne knjižnice Rijeka su knjige Isusovačkog kolegija osnovanog u Rijeci 1627. godine. Današnja Sveučilišna knjižnica Rijeka započinje s radom 1949. godine kao Naučna biblioteka u Rijeci. Od svojeg osnivanja, Knjižnica usluge pruža prvenstveno istraživačima i studentima regije, a 1979. godine postaje članicom Sveučilišta u Rijeci.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Studenti kroatistike Rijeci

Predavanje će objediniti rad triju promicatelja hrvatskoga jezika, književnosti i kulture koji djeluju u Rijeci. Riječka kroatistička škola promiče poznavanje hrvatskoga jezika, književnosti i kulture u međunarodnom okviru, razvija suvremene metode poučavanja hrvatskoga kao drugoga ili stranoga jezika, promiče mobilnost te organizira znanstvene i stručne skupove, predavačke, prevoditeljske te druge projekte za promicanje hrvatskoga jezika, književnosti i kulture u inozemstvu. U skladu s time djeluje i Udruga studenata kroatistike Idiom koja širi interes za kroatistiku među mladima i to okupljanjima u okviru Udruge te drugih obrazovnih institucija, pomaže studentima u ostvarivanju njihova napredovanja u istraživanju, proučavanju i bilo kakvom drugom sudjelovanju unutar domene kroatistike. Uz organiziranje različitih projekata, Udruga surađuje s privrednim, prosvjetnim i društvenim institucijama koje djeluju u skladu s njezinim ciljevima. Matica hrvatska, kao najstarija hrvatska kulturna institucija, od svojih samih početaka u temeljnim odrednicama vodi brigu o poučavanju i očuvanju jezika. Institucija svojim radom već 175. godina jezik drži za jednu od glavnih sastavnica nacionalnoga i kulturnoga identiteta. Izdavaštvom, predavanjima te tribinama i promocijama, Matica i danas aktivno djeluje kroz svoje ogranke na cijelom hrvatskom govornom području te među hrvatskim iseljeništvom.

Studenti kroatistike Rijeci
facebook.com

Sveučilišna knjižnica Rijeka's cover photo

Sveučilišna knjižnica Rijeka's cover photo
facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

Održano treće predavanje iz ciklusa "Colloquia Fluminensia - razgovori s baštinom u Sveučilišnoj knjižnici"" U petak, 28. travnja, dr. Csaba Gy Kiss s Filozofskog fakulteta u Budimpešti održao je predavanje "Slika Rijeke u mađarskim putopisima XIX. stoljeća". Ovo je treće u nizu predavanja iz ciklusa "Colloquia Fluminensia - razgovori s baštinom u Sveučilišnoj knjižnici", u sklopu istoimenog projekta koji se provodi u Sveučilišnoj knjižnici u 2017. godini.

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

Radno vrijeme Knjižnice tijekom prvomajskih praznika Sveučilišna knjižnica neće raditi u ponedjeljak, 1.5., a nastavlja s radom u utorak, 2.5.2017. :)

facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

Zavirite u dio izložbe slikarice i kiparice Margarete Krstić koju možete pogledati u Sveučilišnoj knjižnici do petka, 28. travnja. uz prethodnu najavu. Izložba skulptura u bijeloj oslikanoj neglaziranoj keramici prikazuje odjeću Rijeke i okolice od 16. do 19. stoljeća. Uz navedene skulpture izložene su i radne skice, kojima se stječe uvid u nastanak izloženih djela. Izložba je organizirana u sklopu Festivala znanosti 2017. godine :)

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

U ponedjeljak, 24. travnja, održan je program pod nazivom „390. godišnjica dolaska isusovaca u Rijeku (sjećanje na prošlost – odrednica sadašnjosti)“, kojim je Sveučilišna knjižnica sudjelovala u „Festivalu znanosti“ čija je ovogodišnja tema Vrijeme. Dr. sc. Maja Ćutić Gorup održala je predavanje pod nazivom „St. Veit am Flaum: od kapetana zaštitnika reformacije Francesca Barba do dolaska Družbe Isusove“, koje je obuhvatilo razdoblje od protestantske djelatnosti riječkog kapetana Francesca Barba u vrijeme djelovanja tiskare u Urachu (1561. – 1565.) do dolaska vjerskih redova s protureformatorskim ciljevima u Rijeku početkom 17. stoljeća. U predavanju mr. sc. Ivice Musa SJ „Isusovci i kolegij u Rijeci: pretpovijest i dinamika nastanka isusovačkog školstva i dolaska u Rijeku“ bilo je riječi o osnivaču Družbe Isusove Ignaciju Loyoli i osnivanju i djelovanju isusovačkih zavoda po Europi i svijetu, uključujući i Rijeku. Otvorena je i izložba kiparice i slikarice Margarete Krstić pod nazivom „Odjeća Rijeke i okolice od 16. do 19. stoljeća“, koja se može pogledati do 28. travnja prema prethodnoj najavi.

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

U petak, 21.4. pred mnogobrojnom publikom, Hrvoje Ivančić održao je odlično predavanje "Sirija - Zemlja na raskrižju" i predstavio zbirku kratkih priča "Za'atar - Priče s Bliskog istoka", povodom Noći knjige. Pogledajte fotografije! :)

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

„Slika Rijeke u mađarskim putopisima XIX. stoljeća“

Dr. Csaba Gy. Kiss je politolog, kulturni i književni povjesničar i komparist književnosti Srednje Europe s Filozofskog fakulteta u Budimpešti. Trenutno je predavač na Sveučilištu u Varšavi (Odsjek za mađarske studije). Lučki grad bio je od kraja XVIII. stoljeća važnom destinacijom putnika uz Ugarske, u prvom redu iz političkih i gospodarsko‐trgovinskih razloga. Putovale su u Rijeku istaknute ličnosti političkog života doba ugarskih reforma (1825‐1848): István Széchenyi, Miklós Wesselényi i Lajos Kossuth smatrali su da su morska luka i izgradnja suvremenog prometa neizostavan sastavni dio moderne države‐nacije. Primorje i Kvarner predstavljeni su već 1840‐ih godina u mađarskim književnim časopisima i knjigama (autori kao Ferenc Császár, prvi profesor mađarskog jezika u Rijeci, i József Kolmár). Pravi procvat putopisne književnosti započeo je u razdoblju nakon Austro‐ugarske nagodbe. Tema Jadrana i Rijeke bila je često na dnevnom redu. U nedjeljnom listu Vasárnapi Újság 1877. godine bila je objavljena serija putopisa Ota Hermana pod naslovom Adriai képek (Jadranske slike). Prvi dio prikazuje Rijeku. U narednim se desetljećima u ugarskom srednjom sloju formira moda ljetovanja na Jadranu. Prvi putni vodič izdao je 1884. godine poznati novinar Géza Kenedi pod naslovom A Qaurnero, Fiume és Abbázia (Kvarner, Rijeka i Opatija).

„Slika Rijeke u mađarskim putopisima XIX. stoljeća“
facebook.com

Sveučilišna knjižnica Rijeka's cover photo

Sveučilišna knjižnica Rijeka's cover photo
facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

Pozivamo Vas u ponedjeljak od 17:00 do 19:00 sati na bogat program povodom Festivala znanosti u Sveučilišnoj knjižnici. Povodom 390. godišnjice dolaska Isusovaca u Rijeku, dr. sc. Maja Ćutić Gorup i mr. sc. Ivica Musa SJ održat će zanimljiva predavanja, a u istom terminu moći ćete pogledati i izložbu slikarice i keramičarke Margarete Krstić, poznate po izradi skulptura na kojima prikazuje odjeću Rijeke i okolice od 16. do 19. stoljeća. Izložba će se moći pogledati od 24. do 28. travnja.2017., prema najavi. Vidimo se! :)

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

Festival znanosti u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka

390. GODIŠNJICA DOLASKA ISUSOVACA U RIJEKU (sjećanje na prošlost – odrednica sadašnjosti) PROGRAM 17:00 sati – predavanje dr.sc. Maje Ćutić Gorup „St. Veit am Flaum: od kapetana zaštitnika reformacije Francesca Barba do dolaska Družbe Isusove“ Predavanje će obuhvatiti vremensko razdoblje od protestantske djelatnosti riječkog kapetana Francesca Barba u vrijeme kada je djelovala tiskara u Urachu (1561. – 1565.), zahvaljujući kojem je Rijeka postala važno središte za širenje protestanskih knjiga na hrvatskom jeziku do odluke Habsburgovaca da početkom XVII. stoljeća u Rijeku dođu vjerski redovi s protureformatorskim ciljevima zbog raširenog bogoslužja na hrvatskom jeziku i opasnosti od širenja protestantizma. 18:00 sati – predavanje mr. sc. Ivice Musa SJ „Isusovci i kolegij u Rijeci: pretpovijest i dinamika nastanka isusovačkog školstva i dolaska u Rijeku“ Predavanje će naznačiti osnovne elemente sustava i idejne i duhovne pretpostavke isusovačkog reda u čiju karizmu osnivač Družbe Isusove Ignacije Loyola ugrađuje izraženo vrednovanje odgoja i obrazovanja kao moćne intelektualne i duhovne snage za izlaz iz krize vremena. Predavač će se osvrnuti na osnivanje i djelovanje isusovačkih zavoda po Europi i svijetu pa tako i isusovačkog kolegija u Rijeci čijim je otvaranjem gradu utisnut pečat europskog identiteta. 17:00 – 19:00 – izložba autorice Margarete Krstić „Odjeća Rijeke i okolice kroz vrijeme“ Izložba skulptura u bijeloj oslikanoj neglaziranoj keramici prikazuje odjeću Rijeke i okolice od 16. do 19. stoljeća. Uz navedene skulpture izložit će se i radne skice, kojima se stječe uvid u nastanak izloženih djela. Autorica izložbe Margareta Krstić bavi se keramikom i slikarstvom od 1999. godine. Već dugi niz godina istražuje obiteljske arhive i stručnu literaturu na temu kao su se odijevali naših starih. Izlagala je na brojnim domaćim i međunarodnim izložbama.

Festival znanosti u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka
facebook.com

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post

Noć knjige u Sveučilišnoj knjižnici, 21. travnja 2017. Tijekom cijelog dana bit će moguće vraćanje knjiga bez plaćanja zakasnine! :) U 20:00 sati predavanje Hrvoja Ivančića: Sirija - Zemlja na raskrižju i predstavljanje zbirke kratkih priča Za'atar: Priče s Bliskog istoka Vidimo se! :)

Photos from Sveučilišna knjižnica Rijeka's post
facebook.com

Quiz

U OKOLINI Sveučilišna knjižnica Rijeka